Ministr Julínek počítá s poplatky pacientů od příštího roku

Padesát korun za návštěvu lékaře, pohotovosti a den v nemocnici, dvacet korun za recept a také ambulance u stanovišť záchranných služeb. To jsou zřejmě nejdůležitější novinky, které od roku 2008 chystá šéf resortu zdravotnictví Tomáš Julínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka | Foto: Marián Vojtek

S poplatky od pacientů počítá ministr Julínek už od ledna příštího roku. Chce tak podle svého mluvčího Tomáše Cikrta zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. "Současně s těmi poplatky by mělo dojít k zavedení nějaké sociální klauzule a tu my vidíme v tom, že by se limitovaly výdaje občanů na doplatky na léky recept."

Julínek hodlá změnit i financování záchranných služeb. Kromě zdravotních pojišťoven by jim nově platil také stát. Novinkou je i to, že u stanovišť záchranek budou fungovat pohotovostní ambulance, které by plnily úlohu lékařské služby první pomoci. Lékař v době, kdy není na výjezdu, tak bude moci ošetřit v ambulanci pacienty.

S tím ale někteří lékaři nesouhlasí. Například šéf záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš."Myslím si, že není součástí práce Zdravotnické záchranné služby lékařská služba první pomoci."

S návrhem na ambulance u záchranných služeb nesouhlasí ani radní Jihomoravského kraje odpovědný za zdravotnictví František Adamec. Podle něj by se mohlo stát i to, že lékař by musel narychlo odjet od pacienta, kterému se právě začal věnovat.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme