Ministr Jurečka: Stažení demise a návrh na odvolání Babiše je jediné logické řešení

Rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) stáhnout demisi vlády a navrhnout místo toho odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) podpořili lidovci. Podle koaličního partnera tím šéf kabinetu zabránil destabilizaci vlády. „Premiér naznačil, že by (prezident) nemusel ctít ústavní zvyklosti. Je to v této situaci jediné logické řešení,“ řekl v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jak hodnotíte rozhodnutí pana premiéra stáhnout demisi a naopak navrhnout odvolání ministra financí Andreje Babiše?
Chápu, že na někoho může působit tento krok jako poměrně převratný, nicméně s ohledem na vývoj posledního dne a půl, kdy se ukázaly dvě silné skutečnosti... Zveřejnění nahrávky, kde Andrej Babiš úkoluje novináře Mafry a ke které se Andrej Babiš doposud nedokázal postavit čelem a jasně se k ní vyjádřit.

ONLINE: Sobotka zrušil demisi, podal návrh na odvolání Babiše

Číst článek

A s ohledem na to, že premiér naznačil, že by (prezident) nemusel ctít ústavní zvyklosti, kdy když premiér podává demisi, padá s ním i celá vláda, jak tomu bylo v minulosti, tak chápu, že premiér změnil názor a udělal tento krok. Tomu teď rozumím. Je to v této situaci jediné logické řešení, které mohl udělat.

Nevnímáte ale současně návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády jako porušení koaliční smlouvy?
To lze takto vykládat. Otázka je, jestli je ještě vůbec od úterka, kdy pan premiér řekl, že půjde podat demisi coby premiér, tak jestli lze vůbec říkat, že koaliční smlouva platí. Nicméně jedna věc je koaliční smlouva, druhá věc je, že na toto má premiér své ústavní právo.

Podle vás tedy porušení koaliční smlouvy automaticky neznamená také rozpad koalice?
Nevím, jestli se dá nyní úplně mluvit o koalici, která se opírá o koaliční smlouvu. Musíme si k tomu sednout k tomu, potřebujeme o tom jednat. Příští týden bych byl rád, aby se to jednání uskutečnilo (Bohuslav Sobotka svolal na příští středu jednání koaliční rady – pozn. red.). My jsme tady od toho, abychom hledali stabilní řešení pro Českou republiku.

Lidovečtí ministři by podle vás případně po odvolání Andreje Babiše i nadále ve vládě zůstali?
To je v tento okamžik předčasná otázka. Zaleží, jak k tomu přistoupí pan prezident. My o tom budeme jednat v úterý, máme celostátní výbor. My jsme tuto krizi nezapříčinili. Budeme se snažit hledat řešení pro to, aby tady vznikla stabilní vláda.

Byli jsme připraveni jednat o variantě, o které se hovořilo ještě ve středu ráno a kterou připustil i vicepremiér Babiš, že ve vládě ani on nemusí být, pokud tam nebude Bohuslav Sobotka. Během toho dne nastala změna. Andrej Babiš už večer říkal něco jiného, takže teď vyjadřovat se k nějaké variantě je strašně těžké.

A jaká varianta by z vašeho pohledu byla nejschůdnější?
Na to dneska úplně nedokážu odpovědět. My v tomto okamžiku podporujeme ten krok, který udělal premiér. O všech dalších možnostech vývoje jsme připraveni jednat a na rovinu, my musíme jednat.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme