Ministr Kalousek možná navrhne zrušení celého stavebního spoření

Ministr financí Miroslav Kalousek zvažuje, že navrhne úplné zrušení stavebního spoření. Reagoval tak na rozhodnutí Ústavního soudu, který vyhověl návrhu ČSSD a úsporné změny ve stavebním spoření zrušil kvůli zneužití stavu legislativní nouze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Padesátiprocentní sazba daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 končí okamžitě, zbylá část zákona bude platit do konce roku.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 rozhodnutí soudu zvýší letos schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí Ústavního soudu diskutovali v Ozvěnách dne jeho předseda P. Rychetský, tajemník prezidenta republiky L. Jakl a europoslanec ČSSD J. Havel

Myslí si, že by se stavební spoření mělo zrušit úplně.

"Já jsem to navrhoval už při koaliční dohodě, ale tam to skončilo na půl cesty, kdy koaliční partneři úplně souhlasili s návrhem. Mám pocit, že je možná nová situace a ve světle té nové situace se chci znovu koaličních partnerů zeptat, zda by nebylo nejjednodušším řešením tento produkt zrušit,“ uvažuje Kalousek.

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého rozhodnutí Ústavního soudu pomohlo definovat pravidla hry a vyjasnilo budoucnost stavebního spoření.

Pochybení ve schvalovací proceduře

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Ozvěnách dne zdůvodnil verdikt tím, že soud posoudil, zda napadená norma byla přijata způsobem v souladu s ústavním pořádkem. „V daném případě dospěl k závěru, že způsob přijetí, t.j. vyhlášení legislativní nouze byl v tomto případě protiústavní.“

„Současně jsme snížení státní podpory označili za ústavně konformní, že byť je to zásah do legitimního očekávání účastníků stavebního spoření, měl na to parlament a vláda právo,“ poznamenal Rychetský.

Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 zrušil Ústavní soud s okamžitou platností. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal platit ještě do konce roku.

Úspory, spoření, rezerva | Foto: Comstock Images

Proti dnešnímu verdiktu se ohradil prezident Václav Klaus. Řekl, že: "Ústavní soud se pohybuje mimo Ústavu a vstoupil do čisté politiky." Jeho tajemník Ladislav Jakl v Ozvěnách dne poznamenal, že problematika stavebního spoření, zvýhodňování některých skupin obyvatel na úkor jiných daňových poplatníků, transfery mezi jednotlivými skupinami je vlastně podstata politiky. „Kvůli tomu chodíme k volbám a očekáváme, že naši zástupci na základě váhy našich hlasů rozhodnou.“

„Čili rozhodnou o tom, zda ten, kdo se má relativně dobře a může si dovolit stavební spoření, má nárok na peníze svých kolegů, daňových poplatníků, kteří třeba nemají šanci na takový příspěvek dosáhnout, protože jsou mnohem chudší a nikdy nebudou pomýšlet na svoje vlastní bydlení.“

„Pokud si někdo myslí, že je to neoprávněné, tak má na to jiný politický názor. Do této debaty vstoupil Ústavní soud a rozhodl ve prospěch jednoho politického názoru,“ míní Jakl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance ve Stalo se dnes

Europoslanec ČSSD Jiří Havel uvedl, že reformy současné vlády berou peníze střední třídě. „Čili pro nás je to problém i v tomto případě, ale pokud bychom byli řádně parlamentně přehlasování v souladu s právem, bylo by všechno v pořádku. Problém nastal v tom, že vláda to neudělala v souladu s právem a Ústavní soud ji potrestal.“

Podkopaná důvěra

Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance ve Stalo se dnes rozhodnutí soudu přivítal. „Domnívám se, že reforma zásadně měnila pravidla hry v průběhu zápasu, a to je podle mne velmi špatné. Lidem se pak špatně vytváří představa o budoucnosti, bojí se pak investovat, spořit, protože si nemohou být jistí ničím, co bude následovat.“

„Lidé vstupovali do stavebního spoření s tím, že stát ho podporuje, že dělají dobrou věc a nejednou se vše změnilo a stát se chová, jako kdyby stavební spoření bylo špatné,“ uvedl Pikora s tím, že je tak podkopána důvěra v právo. „Navíc zde byl zákon, který lidem sliboval státní podporu a nyní se vytvořil jiný zákon, který ten původní obchází. A to je špatné.“

„Do budoucna to podkopává hospodářský růst, protože si nemůžeme být ničím jisti. Ani tím, že nyní se udělá důchodová reforma a pak přijde jiná vláda, aby řekla, že udělá nějakou speciální daň na penzijní fondy – a my o všechno přijdeme. To je podle mne velmi, velmi špatný přístup,“ zdůraznil Pikora.

Podle jeho názoru může být zpochybněn i přístup k fotovoltaice i jiným reformám. „A je velkým otazníkem, co z reforem zůstane.“

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme