Ministr Kocáb rezignoval. Kdo ho nahradí, není jasné

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb odstoupil ze své funkce. Rezignaci předal premiérovi Janu Fischerovi. Demisi přijal i prezident Václav Klaus. Kocáb byl posledním ministrem ve vládě, kterého nominovala Strana zelených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Kocáb (vlevo) převzal již podruhé funkci ministra pro lidská práva | Foto: Tomáš Adamec

„Měl jsem signály, že by mohlo dojít k vládní krizi. Doufám, že tato možnost je zažehnána. Rozhodně jsem nechtěl být tím, kdo k tomu, byť sebemenším dílem, přispěje,“ řekl Kocáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr za lidská práva Michael Kocáb v pořadu Stalo se dnes.

Ministr Kocáb opustil Fischerův kabinet kvůli tomu, že Strana zelených stáhla svou podporu vládě. Premiér Fischer jeho práci ocenil. O dalším postupu chce co nejdřív jednat s ODS a ČSSD. Jednou z variant je, že agendu ministerstva převezme sám. Se stranou Zelených už premiér jednat nehodlá.

„Zřejmě to bude jedna z variant, o které budu jednat nepochybně jak se zástupci ČSSD, tak se zástupci ODS. Jednání určitě proběhne tento týden. Jistě bychom si přáli, aby to bylo co nejdříve. Do konce tohoto týdne to bude nepochybně spolehlivě vyřešeno,“ řekl Fischer.

To je i možnost, kterou mu už dřív navrhovala sociální demokracie, zopakoval její předseda Jiří Paroubek. „Já jsem to panu ministerskému předsedovi Fischerovi navrhl, aby šel touto cestou. Aby se on, jako nominant ODS, ujal ministerstva bez portfeje lidských práv,“ řekl Paroubek.

Nečas věří v dohodu

Volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas věří, že Fischer dodrží politické dohody uzavřené při vzniku úřednické vlády. S čím konkrétně půjdou občanští demokraté na schůzku s Fischerem, Nečas neprozradil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Kocába bude muset jeho nástupce některé otázky dotáhnout.

„Janu Fischerovi samozřejmě dáme písemný návrh. V tuto chvíli bych považoval za nekorektní, kdybych mu ho sděloval prostřednictvím médií. Očekáváme, že proběhne jednání a z něho bude uzavřen uspokojivý závěr,“ podotkl Nečas.

Podle Michaela Kocába bude muset jeho nástupce některé otázky ještě dotáhnout. Za jeden z neúspěchů potom považuje novelu náhubkového zákona.

„Já si vybavím snad jen náhubkový zákon, který vázne v poslanecké sněmovně. Ovšem to není tak úplně naše věc, poslanecká sněmovna se ho aktivně ujala. Leccos jsme nedotáhli tak úplně dokonce, to je pravda,“ podotkl Kocáb.

Premiér bude řídit romskou radu vlády

Fischer ale bude mít nově na starosti otázku integrace romské komunity. Bude totiž řídit radu vlády pro záležitosti romské komunity. Podle Kocába by to v důsledku mělo zlepšit dopad projektů zaměřených na romskou komunitu.

"Cílem této změny je možnost výrazně ovlivnit implementaci koncepce romské integrace na období 2010 až 2013 a celkové vnímání integrace Romů jako součást vládní politiky na nejvyšší úrovni,“ řekl Kocáb.

Zelení se rozhodli dál vládu nepodporovat poté, co premiér rozhodl, že odcházejícího ministra životního prostředí Jana Dusíka nahradí dosavadní ministr zemědělství Jakub Šebesta nominovaný za ČSSD.

Igor Maňour, Veronika Malá, Václava Marešová, Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme