Ministr Koníček z SPOZ v rozhovoru urazil reportérku a porušil mravní kodex vlády

Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček (SPOZ) porušil mravní kodex sepsaný premiérem Jiřím Rusnokem. Hanlivým výrazem totiž Koníček urazil reportérku serveru Aktuálně.cz. Za výrok se později omluvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček | Foto: Filip Jandourek

Reportérka Aktuálně.cz Eliška Bártová vedla s Koníčkem rozhovor o jeho předchozích pracovních aktivitách.

S pomocí průzkumu Transparency International totiž zjistila, že nynější ministr pracoval ve firmách, jejichž skuteční majitelé jsou skryti za anonymními akciemi nebo firmami registrovanými v daňových rájích, které inkasovaly evropské dotace v řádu desítek milionů korun. Reportérka se ministra kromě jiného ptala, kdo firmy, ve kterých pracoval, vlastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová v Odpoledním Radiožurnálu popsala, jak ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček urazil při rozhovoru novinářku aktuálně.cz

„Proč bych se vám měl zpovídat, kdo vlastní Karlštejnskou, a. s., která je soukromou společností a na žádných veřejných zakázkách se nepodílí. Co je vám po tom? Vy se chováte opravdu, věřte mně, jako hovado. To je celé, nashledanou,“ reagoval Koníček.

Rozhovor trval deset minut a z nahrávky, kterou má Český rozhlas k dispozici, vyplývá, že ho reportérka vedla korektně.

Předseda vlády v demisi Jiří Rusnok hanlivý výrok ministra práce a sociálních věcí nechtěl komentovat, protože prý o něm nic neví.

Přiznal ale, že rozhodně nejde dohromady s kodexem, který po jmenování vlády sepsal. Jeho prioritou jsou kromě jiného právě dobré mravy a slušnost. V kodexu se mimo jiné píše: „Za všech okolností ctíme dobré mravy a chováme se vždy slušně.“

Rusnok s Koníčkem promluví

„Formálně vzato to jistě není v souladu s kodexem ani se slušným chováním, ale nechci to komentovat, protože vůbec nevím, o co se jednalo, a neznám kontext. Čili to nebudu komentovat, zeptám se pana ministra,“ řekl ke Koníčkově chování Rusnok.

Ministr Koníček se omluvil, ale zájem médií o jeho angažmá ve firmách s nejasnými vlastníky nadále odmítá.

„Omlouvám se za expresivní vyjádření, stane se to každému z nás, nicméně naprosto kategoricky odmítám jakékoli spojování mé osoby z hlediska manažerského s jakýmisi spekulativními konotacemi, s nimiž jsem byl dán jako ministr nebo manažer do souvislostí,“ zdůraznil Koníček.

Květa Moravcová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme