Ministr Kuba chce, aby smlouvu ACTA projednal Ústavní soud

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce pozdržet podpis smlouvy o ochraně duševního vlastnictví, kontroverzní dohody ACTA. Požádalo už vládu o pozastavení projednání ratifikačního procesu. Smlouvu by měl před případnou ratifikací posoudit Ústavní soud. S informací dnes přišel ministr Martin Kuba po jednání se zástupci odpůrců i příznivců smlouvy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti podpisu kontroverzní smlouvy ACTA

Protest proti podpisu kontroverzní smlouvy ACTA | Foto: Jiří Špičák

Ministr připomněl, že znění smlouvy ACTA projednává Evropský soudní dvůr, proto česká vláda s ratifikací čeká. Pro Českou republiku ale podle Kuby nebude stanovisko evropského soudu jediným měřítkem.

„Důležitý krok, na kterém jsme se shodli, že za ministerstvo průmyslu a obchodu budeme navrhovat jak parlamentu, tak vládě a premiérovi, aby tato smlouva v rámci ratifikačního procesu byla posouzena i Ústavním soudem České republiky. To znamená, abychom měli i jistotu posouzení Ústavního soudu České republiky, že je v souladu s českou legislativou, že neohrožuje a nenarušuje svobody jednotlivce,“ vysvětlil Kuba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alex Ivančo z ministerstva průmyslu a obchodu mluvil o dohodě ACTA

Právní analýzu dohody ACTA ministerstvo zveřejní na svých internetových stránkách k další veřejné diskusi, připomněl ministr. ACTA podle něj nepřináší pro český právní řád nic nového. „Srovnání mezi současnou českou legislativou a tím, co by eventuelně přinášela smlouva ACTA. A ukazuje se, že ten rozdíl tam je v podstatě nulový. Přesto v téhle chvíli je třeba říct, že jsme se shodli na tom, že vyčkáme rozhodnutí Evropského soudního dvoru,“ řekl.

„Evropský soudní dvůr doporučí, co se dále bude dít. Buď se ta ratifikace uvnitř Evropské unii úplně zastaví, anebo to bude doporučeno k ratifikaci,“ dodal.

Na verdikt Evropského soudního dvora je nutné počkat také proto, aby byly dodrženy procesy nutné pro předložení dohody k posouzení Ústavnímu soudu, upozorňuje Alex Ivančo z ministerstva průmyslu a obchodu, který má dohodu ACTA na starosti. Dohoda musí být nejprve předložena oběma komorám parlamentu. Ivančo proto odhaduje, že k posouzení by mohlo dojít za šest měsíců až za dva roky.

Česká pirátská strana jednání chválí

Dnešního jednání s ministrem se zúčastnili zástupci internetových serverů, České pirátské strany a právní experti. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš si myslí, že se podařilo dosáhnout určitých pozitivních závěrů.

„Jistý posun v řešení problematiky dohody vidíme a to převážně z důvodu toho, že se pan ministr zaručil, že následně podstoupí smlouva ACTA ústavnímu soudu,“ uvedl pro Českou televizi. Se zněním smlouvy ACTA ale nesouhlasí, protože podle něj negativně ovlivňuje lidská práva.

„Pokud ACTA má být vnucována tím způsobem, jakým je navržena, tak skutečně to povede ke šmírování lidí na internetu, ke ztrátě soukromí a ve finále to ten byznys může velkým způsobem poškodit, protože největší státy a vůbec země, které expandují ve světě, jsou právě země, které mají velmi rozvolněný kopírovací monopol,“ myslí si.

Martin Kuba, nový ministr průmyslu | Foto: Filip Jandourek

Alex Ivančo si ale nemyslí, že by na základě dohody ACTA bylo možné nahlížet do osobních dat občanů víc, než jak je možné doposud: „Já bych odčlenil dohodu od našeho legislativního procesu. Dohoda bude platit pro všechny státy, to znamená, že na jednu stranu jim nastavuje určitý minimální rámec, ale jestli se státy budou chtít vydat nad tento rámec, tak to jim dohoda nezakáže. To, co můžu říct pro Českou republiku a Evropskou unii, platí nedávný nález soudního dvora Evropské unie, který přímo zakazuje monitoring internetu.“

Česká pirátská strana i IFPI vítají, že má smlouvu ACTA posoudit Ústavní soud

Číst článek

Ministr Kuba mimo jiné prohlásil, že dokud nebude smlouva ACTA schválena celosvětově, internet ovlivní jen těžko. Porušovatelé se totiž přesunou do jiného státu. „Aby nějaká regulace měla žádoucí efekt, to znamená dosáhnout vyšší ochrany práv duševního vlastnictví i na internetu, tak by bylo třeba přijmout nějaký globální standard a ACTA jakoby představuje první krok k tomuto standardu,“ upozorňuje Ivančo.

ACTA má podle autorů posílit dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví a bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Její kritici ale upozorňují, že dohoda může být nástrojem k cenzuře internetu.

Jitka Hanžlová, Naďa Bělovská, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme