Ministr Kuba odvolal šéfa CzechInvestu Miroslava Křížka. Kvůli sporné zakázce

Ministr průmyslu Martin Kuba odvolal ředitele agentury CzechInvest Miroslava Křížka. Důvodem je závažné manažerské pochybení dosavadního ředitele. Do čela CzechInvestu místo něj od zítřka dočasně nastoupí Petr Očko, ředite sekce fondů Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek před sídlem společnosti, které 8. srpna od rána prohledává policie. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Razantní krok je reakcí na výsledky vnitřního auditu, který si ministerstvo nechalo v agentuře udělat.

Audit vyvolaly články v novinách, které zpochybňovaly způsob vypisování veřejných zakázek. A to konkrétně na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory. Zakázku získala firma Glafin, kterou podle médií vede Křížkův známý.

„Já jsem sliboval, že pokud dojde k jakýmkoli pochybením, která by směřovala přímo do vedení CzechInvestu a která se v rámci auditu prokážou, tak k personálním změnám ve vedení agentury dojde,“ zdůvodňuje své rozhodnutí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

„Teď máme informace kompletní. Jsou tam prokázána určitá manažerská pochybení, která si myslím, že si nemůže vedení CzechInvestu dovolit.“

Na zadání auditu podle Kuby neměla policejní razie v agentuře, která proběhla minulou středu, vliv. Proběhlo totiž ještě před policejní akcí.

Řízení na průmyslové zóny zkoumala i analýza elektronického postupu. Obě revize ukázaly velice podezřelé chyby úřadu.

Agentura navíc při vypsání zakázky nejspíš porušila zákon o veřejných zakázkách.

„CzechInvest podle IT analýzy skutečně není schopen prokázat, že ta zakázka byla po celou dobu zveřejněna na profilu zadavatele, to znamená vyvěšena na internetu tak, aby byla všem přístupná,“ potvrzuje Kuba.

„IT analýza navíc ukázala, že 12. července, kdy na to upozornila média, v CzechInvestu někdo do tohoto systému zasahoval a vložil tam tento dokument s datem 1.6.“

Pro Kubu je momentální prioritou stabilizovat situaci v CzechInvestu a zkontrolovat, zda jsou všechny procesy transparentní. Pak dojde na výběr nového ředitele, jehož funkci dočasně zastoupí ředitel sekce fondů Evropské unie Petr Očko.

Sídlo CzechInvestu prohledala policie

Pražskou budovu státní agentury CzechInvest, která má na starosti podporu podnikání a zahraničních investic, minulou středu obsadili protikorupční policisté.

Někteří zaměstnanci museli své kanceláře opustit, jiní měli zákaz dotýkat se počítačů. Nefungovaly ani elektronické systémy a webové stránky.

Razie se týkala právě zakázky na hledání průmyslových nemovitostí pro domácí a zahraniční investory. Potvrdil to i resort průmyslu a obchodu.

Pavel Novák, Jitka Hanžlová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme