Ministr Kubinyi odvolal ředitele IKEMu

Bez ředitele je pražský Institut klinické a experimentální medicíny - unikátní zařízení, které se zaměřuje především na transplantace a na léčbu cukrovky a nemocí srdce. Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi odvolal z funkce Karla Filipa, který byl v čele IKEMu 13 let. Kubinyi nebyl spokojen s jeho prací, zejména při dostavbě kardiocentra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Filip

Karel Filip | Foto: Michal Doležal

"Hlavním důvodem odvolání bylo neúměrné prodlužování a prodražování výstavby kardiocentra, a dále fakt, že pan ředitel v rozporu se statutem IKEM preferoval oblast klinickou," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Aneta Kupková.

Až do vypsání výběrového řízení bude institut řídit Rudolf Poledne, dosavadní přednosta Centra experimentální medicíny. Úkolem dočasného šéfa je podle mluvčí zjistit, jaký je stav rozestavěného kardiocentra, a najít optimální řešení pro jeho dostavbu. "Dalším z úkolů bude zahájit návrat aktivit IKEMu podle původního záměru a statutu," dodala.

Karel Filip stál v čele špičkového pracoviště, které se zabývá zvláště transplantacemi, ale také léčbou cukrovky či nemocí srdce, třináct let. Už dříve vyjádřil přesvědčení, že ani v řízení institutu, ani v případě jeho dostavby nepochybil.

"Ta cena se skutečně navýšila v důsledku změn, které bylo nutné provést s ohledem na nově platné zákony a technické normy Evropské unie," řekl ve vysílání Radiožurnálu v souvislosti s prodražováním výstavby kardiocentra.

Nesouhlasí také s tím, že by se IKEM pod jeho vedením odklonil od vědecké práce. "Naopak, myslím si, že experimentální činnost se v poslední době spíše rozvíjí," řekl.

IKEM vznikl v roce 1971 sloučením šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze - Krči. Institut tvoří tři odborná centra, osm klinik a 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří. Zaměstnává 1450 pracovníků, z nichž 550 má vysokoškolské a 640 středoškolské vzdělání.

Údajně největší česká zdravotnická výzkumná a klinická základna je příspěvkovou organizací. Výzkumnou činnost hradí pomocí českých i zahraničních grantů. Část zdrojů získává také poskytováním služeb jiným organizacím, zejména farmaceutickým firmám, s nimiž spolupracuje na vývoji léků.

Lenka Šumová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme