Ministr Kühnl podepsal nejdražší zakázku v historii české armády

Ministr obrany Karel Kühnl dnes se zástupci rakouské zbrojovky Steyr podepsal smlouvu o nákupu dvou set obrněných transportérů. Za nejdražší zakázku v historii české armády stát utratí 24 miliardy korun. Kühnl přitom ve funkci ministra brzy skončí, Unie svobody totiž zcela propadla ve volbách. Realizaci smlouvy tak dostane na starosti jeho nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér OT-64 | Foto: Hynek Bulíř

ODS a nepřímo i prezident Václav Klaus ještě před podpisem smlouvy upozornili, že ministr by ale měl tak závažný krok přenechat svému nástupci. Kühnl vzkázal, že si je vědom odpovědnosti za reformu armády. Jeho mluvčí Andrej Čírtek dodal, že pokud by vojáci neměli obrněnce včas k dispozici, museli by reformu zásadně přepracovat a navíc by nesplnili závazky Česka vůči NATO.

Stanovisko své strany tlumočí šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím:"Rozhodně v tuhle chvíli neříkáme, že nový ministr obrany, ať to bude Petr, nebo Pavel, smlouvu zruší, respektive, že zruší celé výběrové řízení. To teď rozhodně neříkáme. Chceme mít možnost seznámit se s návrhem smlouvy i zadávacími podmínkami ale i s možností snížit počet druhů a kusů, prostě chceme mít možnost se s tím seznámit, a pak se rozhodnout," podotkl Vidím.

Uzavření smlouvy naopak podpořil premiér Jiří Paroubek, jehož vláda v lednu pořízení nových obrněnců schválila. Obrněnce Pandur II začnou zřejmě koncem příštího roku nahrazovat vysloužilé vozy OT-64. Rakouská zbrojovka uvedla, že na výrobě se budou podílet i české podniky, kanony dodá izraelská společnost Rafael.

Kühnl tvrdí, že načasování podpisu těsně po volbách je souhra náhod. Musel prý totiž počkat na vyjasnění právní situace ministerstva po sérii stížností odmítnutých zbrojovek. "Zelenou" podpisu podle něj dala právní analýza PriceWaterhouseCoopers (PWC) a rozhodnutí antimonopolního úřadu stížnostmi na tendr se nezabývat.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme