Staněk vyčítá exšéfovi olomouckého muzea Středoevropské fórum. ‚To jsem nebyl ve funkci,‘ reaguje odvolaný

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD vytýká exřediteli Muzea umění Olomouc Michalu Soukupovi údajně předražené nákupy pozemků. Nelíbí se mu ani podoba žádosti o evropské dotace a možné nesrovnalosti v dokumentech u projektu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Soukupa a ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta ministr odvolal z funkcí. V pondělí uvedl důvody, podle Soukupa sahají do doby, kdy nebyl ve funkci.

Praha (Aktualizováno: 11:56 29. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Antonín Staněk | Zdroj: Úřad vlády ČR

Staněk v případě ředitele Soukupa uvádí, že za jeho odvoláním stálo „fatální selhání při přípravě a řízení projektu SEFO v období od září 2018 do dubna 2019 a v té souvislosti možného protiprávního jednání“. 

Hamáček: Radost z toho nemám, ale Staňka kvůli personálním změnám odvolávat nebudu

Číst článek

Toho se údajně dopustil tím, že ignoroval výtky a zjištění ministerských kontrol, neukončil smlouvy s architektonickým studiem DI5, za což podle něj hrozí českému státu značná škoda v případě soudní pře. Soukup se výtkám brání, sahají podle něj do doby, kdy vůbec nebyl ředitelem muzea. Tím se stal až o několik let později. 

Staněk v pondělí na webu ministerstva uveřejnil závěry kontrol, které prezentoval již před několika týdny na tiskové konferenci.

Kontroloři podle něj objevili v dokumentaci návrh smlouvy architekta Michala Sborwitze na studii SEFO z roku 2009, který byl datován týden před vyhlášením zakázky.

Staňka si vyslechneme, až se vrátí z Číny, zvažoval bych jeho odvolání, řekl místopředseda ČSSD Onderka

Číst článek

Veřejná zakázka, která pak byla vyhlášena, kopíruje tento návrh včetně finančních limitů. „Předmět i rozsah veřejné zakázky tak mohl být záměrně dopředu upraven tak, aby vyhovoval předem vybranému zájemci, čímž byl jednoznačně porušen zákon o zadávání veřejných zakázek,“ píše se na webu ministerstva.

Následující týden pak muzeum podepsalo s architektem Sborwitzem smlouvu na studii SEFO. Podobného porušení zákona se údajně vedení muzea dopustilo znovu v roce 2017, když uveřejnilo výzvu na aktualizaci této zakázky.

Architektonická studie Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO) | Foto: Jan Šépka/Muzeum umění Olomouc

Jiřičná, Koudelka, Hřebejk. Umělci a zástupci kulturních institucí požadují konec ministra Staňka

Číst článek

Ředitel Soukup podle Staňka také nikdy nevysvětlil důvody, které ho vedly stejně jako jeho předchůdce Pavla Zatloukala k údajně předraženému nákupu parcel pro budoucí SEFO.

„Průměrná nákupní cena za metr čtvereční parcely č.458/254 v roce 2013, kterou muzeum pro budoucí stavbu zakoupilo, činila 24 tisíc korun za metr čtvereční. Podle tehdejší cenové mapy ale průměrná cena obdobných pozemků v historické zástavbě Olomouce činila maximálně 5000 korun za metr čtvereční, tedy pětkrát méně,“ soudí Staněk. „Ono podezřele nevýhodné a nelogické jednání obou bývalých ředitelů je nyní předmětem šetření ze strany orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Staněk.

Soukup na Staňkovy výtky reagoval prohlášením, podle něhož je kritika nepřiměřená. „Ministerstvo kultury zveřejnilo právní zdůvodnění mého odvolání. Vyčítá muzeu například to, že v roce 2009 (kdy jsem nebyl ve funkci ředitele) při vyhlášení veřejné zakázky na studii SEFO porušilo zákon o Zadávání veřejných zakázek z roku 2016. Co k tomu dodat?“ podotýká Soukup.

Staňkův konec ve vládě?

Odvolání Soukupa a Fajta kritizuje část kulturní obce, někteří chtějí odchod Staňka z vlády. Část z nich dokonce adresovala premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi petici.

Ministr kultury Staněk: Fajta jsem musel odvolat, s prezidentem o personálních otázkách nemluvím

Číst článek

Mezi podepsanými byli architektka Eva Jiřičná, fotograf Josef Koudelka, režiséři Jan Hřebejk či Olga Sommerová, šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar či politik Karel Schwarzenberg z TOP 09.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka pak v neděli řekl, že osobně by zvažoval Staňkův konec v kabinetu.

Ministr uvedl, že odvolání obou ředitelů členům grémia ČSSD rád vysvětlí. Premiér Babiš v neděli uvedl, že se chce sejít se zástupci petice za Staňkovo odvolání.

Odvolání obou ředitelů Staněk zdůvodňuje jejich pochybeními, které zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích.

Kdy schůzky budou, zatím není zřejmé. Sám Staněk v úterý ráno odjíždí na třídenní pracovní cestu do USA a na ni navazuje cesta do Francie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme