Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana. Označil ho za nadbytečný a megalomanský

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, podle něj je megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu korun. Na zastavení projektu bez postihů a právních důsledků zbývalo podle Zaorálka jen pár dnů. Požadavkům EU lze dostát za méně peněz, řekl ve čtvrtek novinářům. Portál měl umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví.

Praha (Aktualizováno: 11:31 27. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek označil projekt na tiskové konferenci za černou díru | Zdroj: Úřad vlády ČR

Projekt se připravoval několik let, loni v dubnu zakázku schválila vláda a ještě letos v lednu MK potvrdilo, že se portál s ročním zpožděním spustí letos v říjnu. Czechiana byla podle Zaorálka největší IT zakázka, která se na Ministerstvu kultury připravovala. 

„Celá věc byla spravována velmi podivným způsobem, budeme provádět audit,“ uvedl ministr. Projekt označil za černou díru.

Na dotazy novinářů, zda mohou následovat kvůli projektu nějaké personální postihy, uvedl, že to záleží na výsledku auditu.

Výrazné disproporce

Připomněl, že už v roce 2017 upozornilo ministerstvo vnitra resort kultury na to, že projekt Czechiana vykazuje výrazné disproporce mezi náklady a efekty, a žádalo, aby Ministerstvo kultury zvážilo, zda peníze jsou odpovídající. „Resort kultury tehdy reagoval tak, že to nemůže učinit, protože to není s čím porovnat,“ řekl Zaorálek.

Hadí lázně zůstanou kulturní památkou, rozhodl Zaorálek. Definitivně zrušil verdikt svého předchůdce

Číst článek

Součástí projektu bylo také dodávání informací do evropského systému Europeana. V něm by měla být v budoucnu přístupná všechna volně šiřitelná kulturní díla unijních zemí. Aktuálně v něm zájemci najdou přes 58 milionů uměleckých děl, artefaktů, knih, videí a zvuků z celé Evropy. Své národní portály mají Slovensko či Maďarsko.

Většina z kulturních institucí, které by měly Czechianě poskytovat materiál, už své digitální archivy mají. Je to Národní digitální knihovna nebo portál eSbírky, který nabízí muzejní sbírky.

Zaorálek ve čtvrtek uvedl, že české národní instituce jsou schopny i bez projektu Czechiana dodávat do Europeany potřebné informace. Peníze, které měly jít do portálu Czechiana, podle něj účelněji využijí jednotlivé české instituce.

Rozpočet projektu byl 449,5 milionu korun, částečně ho měly zaplatit evropské fondy. Veřejná zakázka byla na 269 milionů korun bez DPH. Tato částka měla jít z evropských peněz, ze státního rozpočtu se počítalo s přibližně 160 miliony korun, uvedl ministr. Zatím za projekt ministerstvo nic nezaplatilo.

Personální změny

Zaorálek na ministerstvo nastoupil před půl rokem. Ve čtvrtek zmínil, že personální změny mu umožnily zorientovat se i v ekonomických souvislostech jednotlivých projektů. Věc podle něj nesouvisí s výzvou premiéra Andreje Babiše (ANO), aby resorty zkontrolovaly své IT zakázky.

Zmínil, že v rámci změn, které v úřadě provádí, se projektová kancelář, která byla podle něj nestandardně přímo pod ministrem, přesune do gesce náměstka pro ekonomiku.

Policisté propustili dvojici úředníků z ministerstva práce, které zadrželi kvůli IT zakázkám

Číst článek

Některá ministerstva měla v posledních týdnech kvůli IT systémům problémy. Ministerstvo dopravy řešilo předražený systém na elektronické dálniční známky, na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli zadávacímu řízení zasahovala tento týden policie a obvinila dva lidi.

Kvůli zakázce na systém k elektronickým dálničním známkám skončil v lednu ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Stát měl za systém původně zaplatit 401 milionů korun, Státní fond dopravní infrastruktury ale zakázku po velké kritice zrušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme