Ministerstvo kultury dočasně povede náměstek Schreier. Není naším zástupcem, zní z ČSSD

Odcházející ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pověřil vedením resortu ekonomického náměstka Reného Schreiera. Oznámil to ve středu na tiskové konferenci společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 11:09 31. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

René Schreier působil na ministerstvu kultury doposud jako ekonomický náměstek | Zdroj: Ministerstvo kultury

Schreier bude podle slov premiéra Babiše vyjednávat s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) o rozpočtu, resort kultury požaduje miliardu korun navíc.

Prezident Zeman po dvou měsících odvolal ministra kultury Staňka. Nástupce je stále nejasný

Číst článek

Schillerovou chce Babiš o nárocích ministerstva informovat, peníze podle něj scházejí na dofinancování evropských projektů, provoz podřízených organizací a na zvýšení platů.

René Schreier působí na ministerstvu kultury od roku 2014 jako ekonomický náměstek, kam přišel společně s bývalým ministrem Danielem Hermanem (KDU-ČSL) z Ústavu pro studium totalitních režimů. Vystudoval Univerzitu obrany v Brně a sedm let také působil v Čestné stráži Armády ČR.

Bez ministerských kompetencí

Zastupující náměstek nebude podle Staňka loutkovým ministrem. Pověřen bude zastupováním ministra při jednání vlády, v Poslanecké sněmovně, ale nebude mít žádné kompetence člena vlády, protože je mít nemůže. 

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že náměstek Schreier není zástupcem sociální demokracie. Její nominace leží na Pražském hradě, poznamenal. Hamáček věří, že rozhodnutí o pověření má končící ministr Staněk opřené o zákony.

Dále řekl, že Schreier bude po nějakou dobu vykonávat na ministerstvu administrativní úkony, kompetence ministra ale mít nebude.

Prezidentovo počínání je mimo Ústavu, říká Hamáček. Podle Babiše měla ČSSD se Zemanem víc komunikovat

Číst článek

„Je evidentní, že není možné dlouhodobě držet ministerstvo kultury bez ministra. Věřím, že se ta věc rychle vyřeší,“ dodal a zopakoval, že otálení prezidenta Zemana se jmenováním Michala Šmardy (ČSSD) jako nového ministra kultury je v rozporu s Ústavou.

Krizi na ministerstvu kultury a počínání premiéra Babiše soustavně kritizuje opozice, mluví o něm jako o slabém premiérovi, který není schopen vyměnit ministry ve své vládě.

„Andrej Babiš se snaží tvrdit, že je v pořádku, když ministerstvo kultury povede náměstek. Podle stejné logiky vláda nepotřebuje premiéra, může ji vést ministr. Absurdní tvrzení Andreje Babiše nezakryje fakt, že premiér není schopen vyměnit ministra své vlády,“ napsal na twitter předseda ODS Petr Fiala. 

Staněk bude pokračovat ve sněmovně

Odcházející ministr Staněk opouští úřad po ročním působení a podle svých slov zanechává resort stabilizovaný.

Dále uvedl, že ve středu vypsal výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha. Z této funkce v dubnu odvolal Jiřího Fajta, což posléze vedlo ke Staňkovu konci v čele ministerstva. Staněk se chce dle svých slov věnovat problematice kultury jako poslanec ČSSD. 

Končícímu ministrovi ve středu za spolupráci poděkoval ředitel Národního divadla Jan Burian. „Panu ministru Staňkovi děkujeme za spolupráci, která se opírala o předvídatelný systém řízení Národního divadla. Je škoda, že se dosud žádný ministr kultury nepropracoval k důležitým systémovým legislativním a rozpočtovým změnám,“ sdělil.

Podle Buriana je funkce šéfa resortu kultury důležitá pro podporu rozvoje duchovního stavu společnosti. „Doufám, že si to uvědomují všichni, kdo rozhodují o vedení ministerstva kultury,“ doplnil. 

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme