Ministr kultury odmítl, že by se dopustil korupce

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) tvrdí, že se účastí ve firmě spoluvlastněné odsouzeným podnikatelem Pavlem Hráchem nedopustil korupčního chování. Pokud ale někdo předloží důkazy, je ochoten odstoupit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser vysvětloval své kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem

Ministr kultury Jiří Besser vysvětloval své kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem | Zdroj: ČTK

„Svým krokem jsem se nijak neobohatil a nikdy jsem příslušnou společnost nepoužil k žádným svým podnikatelským aktivitám. Na své funkci nijak nelpím, a pokud kdokoli může doložit nepravdu v tomto mém prohlášení, jsem připraven na svoji funkci rezignovat ihned po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, tedy nejpozději do konce roku,“ prohlásil Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení ministra kultury Jiřího Bessera sledovala Martina Spěváčková

Ministr přiznal, že chyboval, když v majetkovém přiznání neuvedl svoji účast ve firmě, prostřednictvím které koupil v roce 2009 byt na Floridě za zhruba čtyři miliony korun. Za svou chybu je prý připraven nést následky.

„Mým pochybením je, že jsem svou účast v Comoros Group neuvedl v majetkovém přiznání dle příslušných ustanovení zákona o střetu zájmů. Za toto pochybení se omlouvám a jsem připraven nést důsledky, které z toho pro mě případně vyplynou,“ potvrdil Besser.

Ministr odmítl, že by se dopustil něčeho nečestného. Společnost podle něj nikdy nepodnikala a neměl z ní žádný prospěch. Besser také řekl, že nedovolí, aby jeho pochybení poškodilo jméno jeho rodiny nebo vlády, která se prezentuje jako protikorupční.

Z firmy Comoros Group prý už vystoupil a jeho bývalí společníci jsou připraveni předložit finanční doklady, které prý dokazují jeho nevinu.

Gazdík: Měl by odstoupit

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a starostové Petra Gazdíka jde o velký problém. Kauzou se teď podle něj bude zabývat předsednictvo strany, které se sejde v nejbližších dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík v poledních Ozvěnách dne

„Na politiky by měly být kladeny vyšší nároky než na ostatní. Lidsky chápu, že s člověkem, se kterým se znáte padesát let, je těžké rozvázat vztahy. Na druhou stranu pakliže jsem ministr a ten člověk je odsouzený za korupci, tak s ním musím nemít žádné svazky, nedej bože firmy nebo musím ze své funkce odstoupit,“ řekl Gazdík.

Neúplné majetkové přiznání Gazdík nepovažuje za drobné opomenutí. „Vila na Floridě je zvláště po bývalých aférách něco, co se českému občanovi u vysokého politika těžce připouští.“

Odstoupení ministra Bessera by podle Gazdíka bylo v souladu se zlepšením politické kultury, o které TOP 09 vždy usilovala.

Jde o pověst TOP 09

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček odhaduje, že Besser nakonec odstoupí. Gazdíkův vzkaz je totiž podle něj jednoznačný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček předpokládá, že Besser nakonec odstoupí

„Je pravda, že to, co ministr dnes předložil, jsou důkazy takového druhu, že se možná fakticky ničeho nedopustil. Jenže v politice jde i o pověst a té si musí TOP 09 vážit a mít ji na prvním místě.“

Nováček také připomněl, že TOP 09 se na rozdíl od ODS a VV dosud ve vládě nedostala do situace, že by některý její ministr na tom byl tak jako nyní Jiří Besser.

„To, co se teď děje, je jakýsi test, zda-li to, co TOP 09 voličům slibovala a veřejnosti zdůrazňovala, platí nebo neplatí. Proto možná bude výsledek vůči Besserovi tvrdý,“ myslí si komentátor Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme