Ministr kultury odvolal ředitele Státní opery Praha

Ministr kultury Jiří Besser odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha Radima Dolanského. Operu dočasně povede ředitele Národního divadla Ondřej Černý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser | Foto: Tomáš Adamec

Spekuluje se o tom, že Státní opera přejde pod správu hlavního města anebo se sloučí s Národním divadlem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o odvolání pověřeného šéfa Státní opery Praha

Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery, ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má jak Státní opera, tak Národní divadlo. Chystá proto jejich reformu. Besser proto už dříve Dolanského za jeho snahy kritizoval.

Ministr Besser nyní Radiožurnálu řekl, že důvodem je Dolanského postoj k reformě Státní opery a Národního divadla:

„Pravým důvodem je to, že pan Dolanský po svém jmenování 20. prosince loňského roku do pověření řídit Státní operu Praha něco slíbil. Do té doby v podstatě takzvaně mydlil schody bývalému řediteli panu Dohnányimu a poté, když jsem ho pověřil řízením Státní opery, tak se začal chovat naprosto nestandardně a já si takto chování správce státních peněz v příspěvkové organizaci nepředstavuji.“

Za vysloveně 'neslušné' považuje ministr to, že pan Dolanský vyzýval k odvolání ministerského náměstka Radka Zdráhala, odpovědného za přípravu nové koncepce pro Státní operu.

Zaměstnanci stojí za ředitelem

Před večerním představením Rigolleta členové Státní opery předstoupili před publikum a přečetli prohlášení, ve kterém se postavili za odvolaného Dolanského.

Podle jednoho ze zaměstnanců Lubomíra Havláka je cílem především upozornit na dění kolem operní scény:

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání šéfa Státní opary Praha mluvil na Radiožurnálu vedoucí kulturní redakce České televize Petr Fischer

„Nám jde především o to, aby všichni věděli, o co jde, co se děje. Protože ze sdělovacích prostředků jsou lidé někdy neinformovaní, nevědí, co hrozí. Dokonce při mém osobním kontaktu s panem ministrem, když jsme mu předávali otevřený dopis, pochopil jsem, že asi není o této problematice do hloubky informován.“

Proti případnému sloučení Státní opery s Národním divadlem na konci února před budovou ministerstva protestovalo na 200 zaměstnanců Státní opery. Náměstek ministra kultury Radek Zdráhal tehdy protestující ujistil, že ministerstvo kultury nezamýšlí žádnou likvidaci Státní opery Praha ani jejího souboru.

Na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Své návrhy na reformu Opery a Národního divadla k 1. lednu 2012 předali Dolanský a Černý náměstku Zdráhalovi.

„Myslím si, že spojení Národního divadla se Státní operou je už asi předem připravené a teď už se chystají další kroky. Pan Dolanský navrhl alternativu a o tom se dalo na ministerstvu jednat. Pan ministr to ale bral jako projev neloajality, nikoliv jako pozitivní iniciativu státního úředníka, který nabízí další možnosti a pana Dolanského odvolal,“ říká Petr Fischer, vedoucí kulturní redakce České televize a pokračuje:

„Pořád nevíme, co by to spojení mělo přinést, jaká by tam byla úspora. Myslím, že by bylo třeba ještě několik měsíců na to, aby se potvrdilo, že to spojení by něco přineslo. Ekonomicky i umělecky. To se právě pan Dolanský snažil rozporovat a proto byl také odvolán.“

Michaela Vetešková, Květa Moravcová, Jan Piroch, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme