Ministr kultury Staněk předal Babišovi rezignaci, Zeman se k jeho odchodu z funkce zatím nevyjádřil

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v pondělí předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) svou rezignaci. Při jednání kabinetu to sdělil Babiš. Novinářům po zasedání vlády řekl, že rezignační dopis prezidentovi Miloši Zemanovi odeslal obvyklou cestou podle protokolu. Hlava státu se minulý týden odmítla ke Staňkovu rozhodnutí vyjádřit, dokud se s ním 28. května nesejde.

Praha (Aktualizováno: 16:20 20. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Staněk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ano, předal mi (Staněk) demisi na vládě. Předpokládám, že už je na Hradě. Jde to obvyklou protokolární cestou,“ uvedl Babiš po jednání vlády. Se Zemanem se v pondělí s premiérem uvidí na pravidelné měsíční schůzce.

„Budeme probírat vše, co se stalo od našeho posledního setkání,“ řekl Babiš. Kromě ministerstva kultury by to měly být například rozpočet a evropská politika.

Staněk by měl odejít z vlády koncem května. Kritika se na něho snesla potom, co odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Babiš minulý týden uvedl, že čeká na oficiální informaci od ČSSD, že chce svého ministra vyměnit. Neví, zda Zeman demisi přijme, o Staňkovi s ním předtím nemluvil.

,Lynčující kampaň‘. Podle Staňka stál za jeho koncem na ministerstvu odpor proti změnám v dotacích

Číst článek

Schůzka prezidenta s dosluhujícím ministrem kultury je naplánována na příští úterý. Už tento čtvrtek by se měl Zeman sejít s vicepremiérem Hamáčkem. „Mám představu, jak (situaci) řešit. Chci ještě pár konzultací v rámci sociální demokracie. Nejsme pod žádným časovým tlakem, věřím, že k 31. květnu bude situace vyřešena,“ řekl novinářům Hamáček.

Okruh kandidátů

Podle koaliční smlouvy přísluší výběr ministra kultury sociálním demokratům. Hamáček uvedl, že má k dispozici okruh kandidátů, konkrétní jména vyslovit odmítl. V pondělí však zdůraznil, že funkci ministra považuje za politickou, takže v čele ministerstva by neměl stanout úředník, ale „politický ministr“.

Staněk rezignaci oznámil minulý týden po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry, která reagovala kriticky na odvolání Fajta a Soukupa. Staněk v rezignačním dopise pochybení odmítl, za svými kroky si stojí a hovoří o štvavé kampani. Jeho odchod bude znamenat sedmou změnu v Babišově vládě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme