Ministr kultury uvažuje o odvolání ředitele Národní knihovny V. Ježka

Ministr kultury Václav Jehlička chce údajně odvolat ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Jako o jeho nástupci se uvažuje o současném řediteli Památníku národního písemnictví Pavlu Hazukovi. Ministerstvo oficiálně odvolání Ježka nepotvrdilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Ježek | Zdroj: ČTK

Podle tiskového mluvčího ministerstva kultury Jana Cieslara záleží na výsledku právního rozboru soutěže na novou budovu knihovny: "Pan ministr Jehlička zadal tento týden právní kanceláři otázku ohledně legality soutěže, aby měl posouzení od nezávislých právníků, čili ne od státní instituce. Na odpověď právní kanceláře čekáme, do té doby se žádné kroky činit nebudou."

Podle zdroje blízkého ministerstvu kultury se ale o odvolání ředitele rozhodlo už včera, stejně jako o jeho případném nástupci.

Nová budova Národní knihovny, která by měla stát v Praze na Letné, má rok a půl po vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže mnoho problémů. Terčem kritiky je způsob vypsání soutěže, který byl údajně v rozporu s českým zákonem, poukazuje se na to, že vítěz s posvěcením poroty možná porušil pravidla soutěže i na to, že knihovna nezajistila pozemek pro stavbu.

Naopak ředitel Národní knihovny tyto názory nedávno vyvracel. "Odpověď z Evropské komise, pokud vím, je velmi obecná. Nevyjadřuje se k žádné konkrétní soutěži a rozhodně to neznamená, že by Brusel rozhodl, že je soutěž třeba zrušit," řekl tehdy Ježek. Do sporu o Národní knihovnu na pražské Letné v příštích dnech pravděpodobně vstoupí i ombudsman Otakar Motejl. "Aby sdělil svůj názor, jak je možné, že dodnes nebylo naplněno usnesení zastupitelstva," doplnil Ježek.

Kateřina Causidisová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme