Ministr kultury zrušil výběrové řízení na šéfa Národní galerie

Nového ministra kultury Jiřího Bessera z TOP 09 začala již od nástupu do funkce zaměstnávat otázka, komu svěřit vedení Národní galerie po dlouholetém řediteli Milanu Knížákovi. Výběrová komise před pár měsíci doporučila svěřit toto křeslo renomovanému historikovi umění Jiřímu Fajtovi. Tehdejší ministr Václav Riedelbauch ale definitivní slovo neřekl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní galerie v Praze, Veletržní palác | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Teď je to tedy na novém šéfovi resortu, který se dnes sešel s Milanem Knížátkem osobně.

„Pan Knížek si odnesl informaci, že nemůže počítat s tím, že bude ve funkci do konce roku 2011, jak bylo původně stanoveno. Odcházel s tím že moje rozhodnutí bude muset akceptovat,“ řekl Jiří Besser.

Současně uvedl, rozhodl vyhlášené výběrové řízení na obsazení funkce generálního ředitele Národní galerie z 25. února letošního roku zrušit. Hlavním důvodem je podle jeho slov skutečnost, že výběrové řízení nebylo jasně vypsané.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser a výtvarný kritik Jan Vitvar v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Není mým stylem, abych věci, které jsou od začátku nejasné, potom podepsal a byl ten, kdo v této věci rozhodne. Své rozhodnutí činím zásadně na základě výhrady uvedené v publikovaném inzerátu, která umožňuje ministrovi kultury výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu zrušit,“ řekl ministr.

Vypsání nového výběrového řízení bude postupně připraveno a vypsáno k 1. 1. 2011 s tím, že nový generální ředitel má být známý 1. června 2011. Předávání funkce by mělo trvat tři měsíce, takže současný šéf by v Národní galerii skončil 31. srpna příštího roku.

„V národní galerii asi panují hodně zvláštní poměry. Tři měsíce se u nás nepředává ani prezidentský úřad,“ komentoval návrh výtvarný kritik z týdeníku Respekt Jan Vitvar.

Milan Knížák | Foto: Alžběta Švarcová

Milan Knížák ve Dvaceti minutách Radiožurnálu prohlásil, že se už nepřihlásí do nového výběrového řízení na ředitele Národní galerie.

„Chci dotáhnout některé akce, které jsem začal a o nichž si myslím, že mám povinnost je dořešit. Ale jde mi o to, aby se do vedení Národní galerie dostal člověk, který bude schopen pokračovat v tom, co jsem tak úporně začal,“ řekl Knížák.

Helena Šulcová, Veronika Sedláčková, Alice Kottová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme