Ministr Mládek odvolal šéfa Povodí Moravy

Povodně vyvolaly první personální změnu. Ministr zemědělství Jan Mládek dopoledne odvolal šéfa Povodí Moravy Miroslava Konečného. Od zítřka nastoupí na jeho místo nový člověk. Na státní podnik se snesla vlna kritiky za to, že podcenil situaci při vypouštění Vranovské přehrady, která následně neudržela rozvodněnou Dyji a přetekla. Povodí Moravy s výtkami nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Miroslav Konečný | Zdroj: ČTK

Voda ve Vranovské přehradě ve čtvrtek přepadala přes hráz, kvůli tomu se situace zhoršila v obcích a městech pod přehradou, především v samotném Vranově a ve Znojmě.

Představitelé obcí i Jihomoravského kraje si navíc stěžovali, že dostávali od povodí neúplné a nepřesné informace. To potvrdil i ministr Mládek. Ředitel Konečný podle něj nezvládl komunikaci se starosty ohrožených obcí.

Právě váznoucí komunikace se stala hlavním důvodem odvolání ředitele. "Tam chodily hlavně protichůdné informace o tom, jaká je situace na Vranovské přehradě a pod ní, a od toho se odvíjela i rychlost některých opatření," řekl ve vysílání Radiožurnálu Mládek.

"Pan úřadující ředitel nás nejprve ujišťoval, že nebezpečí je daleko, pak zase nebezpečí bylo velmi blízko, že je nutná okamžitá evakuace. Pak se ukázalo, že nebezpečí je možné oddálit, a to samozřejmě nezvyšuje důvěru takovéto náhlé změny," dodal ministr.

Mládek ale musel do dnešní půlnoci nechat státní podnik pod Konečného vedením. "Na Povodí Moravy probíhá výběrové řízení na nového ředitele. V této chvíli musím rychle vybrat ze dvou kandidátů, podnik nemůže být v této chvíli bez vedení ani minutu," doplnil Mládek.

O dění ve Znojmě se přijel v noci na dnešek přesvědčit premiér Jiří Paroubek. Hovořil i o situaci ve společnosti Povodí Moravy. Jedním z řešení, o kterých se mluvilo, byla změna na vedoucí funkci. Podle mluvčí vlády Lucie Orgoníkové nechal Paroubek rozhodnutí na ministrovi.

Povodí Moravy se kritice dnes ráno, ještě před odvoláním Konečného, bránilo. "Zástupci Povodí Moravy byli a jsou po celou dobu v kontaktu s příslušnými povodňovými komisemi a pomáhají při řešení tohoto mimořádného stavu v ohrožených lokalitách," sdělil ČTK Konečný. K samotnému odvolání se nechtěl vyjadřovat. "Je to právo ministerstva a já ho musím respektovat," řekl.

Nemístná je prý i kritika za špatný postup při upouštění Vranovské přehrady. "Na přítoku do nádrže Vranov se jedná o pětisetletou povodeň s mimořádným průběhem. A v takto mimořádné situaci jsme využili všech nástrojů a prostředků, které máme k dispozici, čímž jsme udělali vše pro zmírnění následků povodně. Je nám jasné, že po bitvě se objeví mnoho generálů," řekl ČTK Konečný.

Na nedostatek informací a špatnou komunikaci si starostové stěžovali i při povodních v roce 2002. Předchozího generálního ředitele Povodí Moravy Ivana Pospíšila odvolal Mládek loni 22. prosince kvůli chybě při zadání stavby poldru. Poté prozatímně pověřil vedením podniku Konečného. Dosud se čekalo na výsledek výběrového řízení. Za destabilizaci podniku kritizoval ministra zemědělství Mládka jeho stínový protějšek za ODS Jiří Papež.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme