Ministr Mlynář doručil na Úřad vlády svou rezignaci

Kabinet premiéra Stanislava Grosse přišel v pořadí už o čtvrtého ministra. Dopoledne předal řediteli kanceláře předsedy vlády rozhodnutí o své rezignaci šéf resortu informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU). Tři lidovečtí ministři opustili původně osmnáctičlenný Grossův kabinet už ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mlynář | Foto: Michal Kamaryt

Mlynář svůj odchod avizoval už několik dní dopředu. Říká, že byl členem vlády, která se v Poslanecké sněmovně opírala o 101 nekomunistických poslanců a že takto také skládal slib prezidentovi. Grossův kabinet ale při včerejším hlasování o nedůvěře přežil jen díky toleranci komunistů. A to je pro Mlynáře nepřijatelné.

"Já jsem si vážil práce ve vládě a doufám, že se za svoje výsledky práce nemusím žádným způsobem stydět. Ale cesta, kterou se vydal Stanislav Gross, už není cesta, kde bych ho mohl následovat."

Mlynář si také myslí, že by měli odstoupit i dva další ministři za Unii svobody - šéfové resortů spravedlnosti a obrany Pavel Němec a Karel Kühnl. Unionisté se v pátek večer shodli, že jediným možným řešením po odchodu KDU-ČSL z koalice je demise celého Grossova kabinetu. A jestliže tak vláda neučiní, pak budou Němec s Kühnlem rezignovat.

Kabinet chce opustit i šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš, což je nestraník nominovaný ČSSD. Podobný krok zvažují i sociálně demokratičtí ministři školství a průmyslu Petra Buzková a Milan Urban. Nejisté je také setrvání vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. Dohromady by tak z vlády odešlo 10 jejích členů z původních osmnácti.

Mlynář přestane být formálně ministrem, až jeho demisi přijme prezident Václav Klaus. Ten ale v pátek sdělil, rezignace odstupujících členů vlády přijme až ve chvíli, kdy premiér Gross veřejně slíbí, že s rekonstruovaným kabinetem předstoupí před sněmovnu a požádá ji o důvěru. Gross tvrdí, že tento Klausův požadavek je nad rámec ústavních pravomocí hlavy státu.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme