Ministr možná zmírní úhradovou vyhlášku

Ministr zdravotnictví David Rath začíná brzdit svůj razantní postup. Připustil, že je ochoten jednat o zmírnění restriktivních prvků úhradové vyhlášky od pololetí letošního roku. Řekl, že může přemýšlet i o jednom z požadavků lékařů. A to o tom, aby se vyhláška změnila už v dubnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Rath a M. Kubek | Zdroj: ČTK

Podmiňuje to ovšem finanční stabilitou VZP. A s tím souvisejícím rozhodováním zákonodárců o zvýšení platby za státní pojištěnce. To jsou děti, studenti, důchodci, nezaměstnaní a čekatelé na politický azyl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se po jednání s Rathem smířil s kompromisem, přinesl ale i jinou variantu řešení.

"Z odborného hlediska je pro nás obtížně přijatelné to, že není možnost odvolat se a obhájit, pokud jste lékař, svůj postup, když jste přesvědčen, že ten postup je medicínsky správný a přesto je ekonomicky náročnější. Tedy navrhujeme zřízení komisí z revizních lékařů, pojišťoven a odborníků delegovaných lékařskou komorou, na které by se lékaři a zdravotnická zařízení mohli obracet a svůj postoj obhájit," řekl Kubek.

Soukromí lékaři varují, že kvůli regulacím vyhlášky musejí odmítat pacienty a nemohou jim psát drahé léky. Podle obou vyvolávají některá lékařská sdružení paniku kvůli vyhlášce z politických důvodů. Na protest pořádají 24. února na Staroměstském náměstí lékaři demonstraci.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme