Ministr Nečas chce podle HN na dávkách ušetřit 23 miliard Kč

Rodiče si asi budou moci od příštího roku vybrat, jak dlouho budou s dětmi doma - podle toho ale dostanou od státu peníze, upozorňují Hospodářské noviny. Lidové noviny zjistily, že policie odposlouchávala také advokáta Františka Oldřicha Kinského. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že ministerstvo financí plánuje propustit 20 tisíc učitelů. Počítačoví podvodníci, kteří se snaží přes internet vyloupit účty v bankách, jsou podle Práva stále mazanější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS chystá záchranný balíček, který by měl vládě ušetřit příští rok na sociálních dávkách 23 miliard korun. Informují o tom Hospodářské noviny. Nejvíc stát ušetří na rodičovském příspěvku a na nemocenské. Vláda také připraví o některé sociální dávky lidi s vyššími příjmy.

Podle Hospodářských novin jsou změny menší, než se původně čekalo. O návrhu včera jednali ekonomičtí ministři. Konečná podoba sociální reformy se ale pravděpodobně už moc měnit nebude. Nejrazantnější změny se dotknou rodičovského příspěvku.

Rodiče si budou moci od příštího roku vybrat, jestli zůstanou s dětmi doma dva, tři, nebo čtyři roky. Ti, kteří zvolí nejkratší dobu, budou od státu dostávat měsíčně 11 400 korun. S každým rokem navíc bude ale podpora klesat.

Policie odposlouchávala nejen hovory Františka Oldřicha Kinského, který se v Česku soudně domáhá majetku v údajné hodnotě až 40 miliard korun, ale i jeho advokáta Jaroslava Čapka. Píší to Lidové noviny. Policie tak znala telefonáty z roku 2004 mezi obviněným a advokátem, které bývají nedotknutelné.

Policie podezřívala Kinského z podvodu. Jak vysvětlují Lidové noviny, k jeho rozhovorům se dostala tak, že prošetřovala kvůli podvodu i Kinského advokáta. S odposlechy pak souhlasil soud. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS je takový postup zákonný.

Sledování advokátova telefonu policií se ale nelíbí České advokátní komoře. Považuje to za zásah do práv advokátů a bude se postupem policie zabývat. Sledování policii nakonec k ničemu nedovedlo.

Propustit v následujících třech letech dvacet tisíc učitelů. To podle Mladé fronty Dnes plánuje ministerstvo financí. O místa by také mělo přijít dalších dvacet tisíc úředníků a policistů. Návrh resortu má do pár týdnů projednat vláda. Učitelské odbory se s tím smířit nemíní - příští týden o tom hodlají jednat s ministryní školství Danou Kuchtovou.

Vyhnout se tomu, že úřady nebudou stropy na své zaměstnance dodržovat, chce vláda tím, že jim dá rovnou méně peněz na platy, tvrdí Mladá fronta Dnes. Ve skutečnosti ale propouštění nemusí být tak drastické.

Ministerstva, úřady a další instituce placené státem se totiž vyznačují tím, že v nich pracuje hodně takzvaných mrtvých duší. Jde o neobsazená místa, na která stát posílá ze své kasy peníze. Teď je jich zhruba 13 tisíc a za posledních několik let se jejich počet nesnížil.

Počítačoví podvodníci se stále častěji snaží přes internet vyloupit účty klientů bank. Deník Právo uvádí, že podle policie i bankéřů útočníci neustále vylepšují způsoby, jak se k penězům na kontech dostat. Nejčastěji používají metodu označovanou jako phishing (rybaření).

Rozešlou e-mailové zprávy, které se tváří jako oficiální výzva banky k určitým operacím a současně k poskytnutí osobních údajů. Pokud uživatel zadá své přihlašovací jméno a heslo, poskytne ho útočníkům.

Aby klient na podvod nenaletěl, neměl by na pouhé e-maily vůbec reagovat, ale komunikovat jen způsobem, který má se svou bankou dohodnutý, varuje Právo. V žádném případě by neměl poskytovat svá přístupová hesla.

Podvodníci, kteří se například ve čtvrtek pokusili napadnout internetbanking České spořitelny, se kromě phishingu snažili napadnout počítače speciálním virem, který měl umožnit přesměrování klienta na falešné stránky internetbankingu.

České aerolinie od dubna zvednou poplatky za vystavení letenek v prodejně a po telefonu. Informují o tom Hospodářské noviny. Za letenku koupenou v kanceláři ČSA v tuzemsku tak cestující nově zaplatí 900 korun - tedy o stovku víc než dosud.

Stejně podraží i letenky, které si koupíme přes telefon. České aerolinie budou tak za vystavení letenky v kanceláři vybírat jedny z nejvyšších poplatků v Evropě. Kdo chce na poplatcích za letenku ušetřit, musí sáhnout po elektronické objednávce.

Marián Vojtek, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme