Ministr Němec je kvůli výhrůžce pod policejní ochranou

Ministr spravedlnosti Pavel Němec je na základě rozhodnutí vlády pod policejní ochranou. O tom, že bude Němcovi z důvodu obav o jeho život přidělena ochranka, rozhodl před Vánoci vládní kolega František Bublan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mgr. Pavel Němec | Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Němec dostal na podzim podle deníku MF Dnes anonymní dopis, v němž mu pisatel hrozil smrtí. Ministrův mluvčí Petr Dimun připustil, že ochranka byla ministrovi přidělena kvůli reálné obavě o jeho život.

Návrh vzešel z vyhodnocení bezpečnostní situace spojené s funkcí ministra spravedlnosti a vláda znovu zařadila jeho funkci na seznam takzvaných chráněných osob. "Z pochopitelných důvodů nemohu uveřejnit, jaké to byly důvody. Nicméně byly pro to důvody, ministerstvo vnitra to navrhlo po vyhodnocení situace a vláda jako celek návrh schválila," uvedl Dimun.

Policejní ochranka dohlíží na bezpečnost prezidenta, premiéra, předsedů obou parlamentních komor, ministrů obrany, vnitra a zahraničí. Vláda před rokem rozhodla, že ministr spravedlnosti nárok na stálou policejní ochranu mít nebude. Ztotožnila se tehdy s názorem ministerstva vnitra, že šéfovi justice nehrozí takové nebezpečí, aby musel být trvale střežen.

Podle zákona o zabezpečení bývalých prezidentů má na policejní ochranu nárok také bývalá hlava státu po dobu pěti let po skončení mandátu. Ministr vnitra navíc může přidělit ochranku komukoliv, například důležitým svědkům, politikům nebo podnikatelům, kteří se cítí být ohroženi.

Nejohroženějším členem vlády je premiér Stanislav Gross a jeho rodina. Elitní policejní bodyguardi se o Grossovu rodinu starají čtyřiadvacet hodin denně i na dovolené.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme