Ministr Němec žádá odvolání nejvyšší státní zástupkyně

Ministr spravedlnosti Pavel Němec chce přesvědčit koaliční partnery ve vládě, aby zvedli ruku pro odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. S dalším novým požadavkem na její odchod přišel Němec po rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyhověl jeho stížnosti a katarského prince pustil domů. Benešová přitom ministra právě za jeho postup v kauze prince už dříve kritizovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Přesné důvody, proč by nejvyšší státní zástupkyně měla odejít, vysvětlil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Němcův mluvčí Petr Dimun: "Musíme si uvědomit, že dala pokyn k prověřování jeho postupu na základě jeho právního názoru a jejího právního názoru, který se ukázal jako chybný. Pokud někdo kriminalizoval za právní názor, měl by si z toho samozřejmě vyvodit důsledky."

Marie Benešová však sama odstoupit nehodlá. A ani s jejím případným odvoláním to nebude jednoduché. S Němcovou žádostí totiž nesouhlasí lidovci. Předsedkyně sněmovního ústavně právního výboru Vlasta Parkanová z KDU-ČSL je přesvědčena, že Benešová je ženou na svém místě, a že v kauze katarského prince postupovala správně.

"To zpochybňování postupu ministra se přece netýkalo pouze odlišného právního výkladu jednoho ustanovení trestního řádu, o čemž rozhodoval Nejvyšší soud, ale především konkrétního postupu v konkrétním případě, který nadále vyvolává pochybnosti. Na, podle mne, chybném rozhodnutí ministra spravedlnosti pondělní rozhodnutí Nejvyššího soudu vůbec nic nezměnilo," vyjádřila se Parkanová.

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, který včera opustil Českou republiku, obdržel ihned po příletu do Kataru obvinění za trestnou činnost, které se podle českých úřadů dopouštěl v Praze. Obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek obdržel hned na letišti a poté ho odvezla policejní eskorta. Noc strávil v cele a dnes ho už vyslechla tamní policie. Katar současně požádal českou stranu o urychlené zaslání spisu k případu.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme