Ministr obrany Alexandr Vondra odchází. Ve vládě je už jen pět původních členů

Ve vládě dnes končí další ministr. Šéf resortu obrany Alexandr Vondra je ve své funkci naposledy. Svou rezignaci oznámil minulý týden. Jako důvod uvedl, že ztratil důvěru voličů, když neuspěl v senátních volbách. Kritiku si ale vysloužil hlavně kvůli údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro z doby českého předsednictví Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející ministr obrany Alexandr Vondra | Zdroj: ČTK

„Ministr odchází s pošramocenou pověstí, ale zároveň s tím, že armáda má historicky největší podporu. Co já si pamatuju, 70 procent občanů, a to je pro mě rozhodující vysvědčení. Za to já jsem rád a jsem hrdý a chci všem vojákům poděkovat,“ hodnotí svoje působení na ministerstvu obrany Alexandr Vondra.

Podle posledního vývoje a prohlášení politiků ho pravděpodobně nahradí vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake. Její případný nástup na ministerstvo nechtěl Vondra komentovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Petra Medka o odchodu Alexandra Vondry z funkce ministra obrany v Ranním Radiožurnálu

Kdo se ale komentářů nezdržel, je opozice. Třeba podle poslance ČSSD Milana Urbana Karolína Peake jako ministryně obrany uškodí nejen resortu, ale i celé vládě.

„Na každém ministerstvu by měl být někdo, kdo má s tím ministerstvem nějakou zkušenost. Žádný podnik nemůže řídit ředitel, který by přišel třeba z lékárny,“ vysvětluje.

Sama Karolína Peake bere angažmá u armády jako výzvu.

„Ministr obrany Alexandr Vondra toto ministerstvo velmi slušně konsolidoval, nastartoval tam některé procesy. Myslím, že je na místě jít v těchto věcech ještě dále,“ říká.

Jestli opravdu na obranu nastoupí, by mělo být jasné příští týden. To by měla skončit i jednání o sloučení ministerstev dopravy a průmyslu v jedno velké ministerstvo hospodářství.

Petr Medek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme