Ministr obrany chce očistit armádu od nacistického skandálu

Ministr obrany Martin Barták nechal propustit z armády dva vojáky, kteří v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS. Oba tak ztratili nárok na výsluhy a výhody po ukončení služby v armádě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci zahraniční vojenské mise v Afghánistánu

Vojáci zahraniční vojenské mise v Afghánistánu | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Ministr obrany zároveň postavil mimo službu velitele vojáků z elitní 4. brigády rychlého nasazení z Afghánistánu, a to do doby, než se celý případ vyšetří. "Stejně tak jsem se rozhodl, že bude postaven generál zodpovídající za velení vojsk v operacích až do vyšetření mimo službu," uvedl Barták.

Dodal, že o svém postupu informoval prezidenta, premiéra, členy vlády, předsedu výboru pro obranu i stínového ministra obrany Hulínského. "A budu tak činit i nadále," dodal ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr obrany nechal propustit vojáky, kteří nosili symboly SS na misi v Afghánistánu. K tématu hovořil na Rádiu Česko Ladislav Sornas, místopředseda Sdružení válečných veteránů ČR.

Martin Barták také přislíbil, že pokud někdo z velení o používání nacistických symbolů v řadách armády věděl a nezakročil pro němu, na svém postu rozhodně nezůstane.

Už v pondělí byl na příkaz ministra propuštěn Lukáš Sedláček, který se přiznal, že spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou ,White Justice', tedy ,Bílá spravedlnost'.

Tato skupina údajně připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice a plánovala únosy a útoky. Chystala se unášet a napadat ideové nepřátele jako policisty nebo vysoce postavené Židy. Členové skupiny se cvičili ve speciálních kempech.

V minulosti podobné excesy na misích nebyly

Podle médii nosil Jan Čermák během působení v afghánské provincii Lógar na helmě znak divize SS Hohenstaufen, Hynek Matonoha symbol brigády SS Dirlewanger. Čermák nošení znaku přiznal.

"Rád bych věřil tomu, že je to hloupost dvou mladých kluků. Šokovalo by mě, kdyby výsledky vyšetřování ukázaly, že jsou to opravdu stoupenci fašistických hnutí, že vědí, co dělají a s plným vědomím propagovali fašismus, nacizmus a podobná zvěrstva," řekl Rádiu Česko místopředseda Sdružení válečných veteránů ČR Ladislav Sornas.

Z armády odešel před sedmi lety a jak uvedl, v době svého působení se s podobnými excesy nesetkal. "Pokud se obáváme, že v současné armádě toto není ojedinělý výkřik zoufalců. Pokud je to nebezpečí, se kterým je třeba bojovat, třeba jako s postupujícími drogami v armádě, tak 'pánbůh potěš tuto armádu'," uvedl.

Podle něj byly mise v dřívějších dobách, před vstupem České republiky do NATO, spíš mírotvorné svými metodami. "Vysílali jsme lékaře, polní nemocnice, chemiky. Jejich úkolem bylo léčit, varovat, odmořovat. Dneska jsou mise jiného charakteru. A na tyto jiné mise potřebujeme jiné vojáky a možná je toto daň, kterou platíme za ty jiné vojáky," domnívá se Sornas.

Podobné excesy mohou podle Sornase pokazit dobrou pověst české armády u aliančních spojenců. "Pokazí dobrou pověst i našich velitelů. To, co se roky budovalo, dokáže pokazit neuvážený čin několika málo jedinců," uvedl Sornas pro Rádio Česko.

Ladislav Dvořák, Katarína Brezovská, Barbora Mocová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme