Ministr obrany jednal s prezidentem o změnách v armádě

Změny ve vedení armády a ministerstva - to bylo jedno z témat dopoledního jednání ministra obrany Martina Bartáka s prezidentem Václavem Klausem. Schůzky se zúčastnil i premiér Jan Fischer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Jan Fischer a Martin Barták

Václav Klaus, Jan Fischer a Martin Barták | Zdroj: ČTK

Ministr Barták přiznal, že se s prezidentem ne ve všem shodli. Detaily schůzky ale neprozradil.

"Určitě nemůžeme být konkrétní, protože to byla diskuse nad těmito zamýšlenými organizačními změnami, nad jejich časováním, a nejednalo se o žádné detaily."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Barták o schůzce na Hradě

"Jedná se skutečně o tu hlavní strukturu ať ministerskou, tak strukturu velení a armády a ještě to bude vyžadovat další dopřesnění. V dohledné době k tomu předložím detailnější záměr," řekl Barták.

Podle předsedy vlády Jana Fischera se s prezidentem nad těmito změnami určitě sejdou znovu.

"Prezident republiky chtěl být informován o tom, jak ty záměry vypadají, jaká je jejich podstata. Vyslovil na ně svůj názor, nebyl vždycky totožný s tím záměrem, který popisoval pan ministr."

"Je to věc, která nepochybně bude vyžadovat ještě další schůzku, další jednání. Pan ministr pro ně připraví podklady, na kterých jsme se dohodli, a myslím, že v krátké době v této sestavě se k nim budeme vracet," dodal premiér.

Ministr Barták prezidenta Klause informoval i o zamýšleném navýšení počtu vojáků v Afghánistánu. Mluvili taky o nedávné návštěvě šéfa NATO Anderse Rasmussena.Václav Klaus už loni na podzim prohlásil, že česká armáda by měla být primárně určena k obraně vlasti a zahraniční mise by měly být jen doplňkem.

Strategické využití české armády

Vojenský expert a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý soudí, že problém je také v neustálých neshodách o tom, jak armádu budovat a čemu ji určit. Je to ale prý problém celé politické scény: "A právě to se zpětně promítá do názorů, které jsou momentálně prezentovány, " vysvětluje Šedivý.

"Z čistě vojenského hlediska má česká Armáda má velmi dobré renomé a to už od počátku devadesátých let, kdy jsme nastoupili do prvních mezinárodních misí," říká k prezentaci české armády Jiří Šedivý. Dodává, že z politického hlediska ale Česká republika působí často jako nespolehlivý partner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Ondřeje Černého s bývalým náčelníkem generálního štábu, Jiřím Šedivým.

Rasmussenův požadavek především na nebojové jednotky považuje bývalý náčelník generálního štábu za zcela logický. Znamená to podle něj spíš fakt, že česká politická reprezentace ztrácí svůj kredit: "To je bohužel velmi špatné, když vojáci přestávají věřit svým politikům. Především by se měly domluvit ty hlavní strany, aby došlo k jednotnému názoru, jak a k čemu armádu použít."

Šedivý je toho názoru, že by se mělo hledět především na strategickou vyváženost armády a jejího využití. Doplňuje, že je potřeba armádu používat nejen v zahraničí, ale i na území státu. A to například při přírodních katastrofách či teroristických útocích.

Marika Táborská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme