Ministr obrany jmenoval 37letého Pavla Kříže šéfem Vojenské policie

Pavel Kříž se stal šéfem Vojenské policie. Do funkce ho jmenoval a také prosadil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Proti jmenování 37letého Kříže byl tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel a nesouhlasili s tím ani někteří členové sněmovního branného výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie

Vojenská policie | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Martin Stropnický navrhl Pavla Kříže do čela vojenských policistů už v lednu. Proti tomu se ale postavili někteří poslanci z branného výboru, především Marek Ženíšek (TOP 09) a Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Námitky proti jmenování Kříže měl i bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel. Všichni upozorňovali na jeho mládí, nedostatek velitelských zkušeností a nízkou hodnost a především na porušení kariérního řádu.

Vojenská policie v rozsahu vymezeném zákonem plní úkoly policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří Ministerstvo obrany ČR. V čele Vojenské policie je náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany.

Martin Stropnický označil výtky kritiků jmenování Kříže za polopravdy a nedostatek informací.

Pavel Kříž má v čele Vojenské policie mimo jiné bojovat proti korupci a vyšetřovat závažné kauzy. K tomu podle ministra potřebuje právnické, ne vojenské vzdělání.

Samotný Pavel Kříž už má o svém působení v čele Vojenské policie prý jasno: „Mým cílem je to, aby Vojenská policie udělala krok či dva dopředu. Aby to byla elitní složka. Malá, ale vysoce efektivní,“ prohlásil Kříž počátkem května poté, co jeho nominaci projednal sněmovní branný výbor.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme