Ministr obrany Metnar odvolal ředitele strategického vojenského opravárenského podniku Špoka

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odvolal k dnešnímu dni ředitele státního podniku VOP CZ (bývalý Vojenský opravárenský podnik) Marka Špoka. Zdůvodnil to nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku. Ministerstvo to v úterý oznámilo v tiskové zprávě. Špok řekl, že rozhodnutí ministra respektuje a více se k odvolání nechce vyjadřovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO

Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO | Zdroj: Úřad vlády

Vedením podniku bude od 1. května pověřen finanční ředitel firmy Martin Volný. Firma VOP CZ z Šenova u Nového Jičína se zabývá například opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Loni VOP CZ skončil ve ztrátě, ale firma její výši neupřesnila.

Ze zdravotních důvodů skončil šéf strategického státního podniku LOM Praha. Vedl ho sedm let

Číst článek

„Nejsem spokojen s fungováním managementu podniku a jeho interní a externí komunikací,“ oznámil ministr. „Věřím, že změna ve vedení jeho pozici v rámci českého obranného průmyslu dále posílí, a podnik zvládne náročné úkoly, které před ním stojí,“ doplnil. Na pozici ředitele bude vyhlášeno výběrové řízení.

VOP CZ již v roce 2017 hospodařil se ztrátou asi 60 milionů korun. Letos v březnu Špok oznámil, že ztráta za rok 2018 bude ještě horší. Metnar ale tehdy uvedl, že prognózy na příští rok jsou již lepší.

Ministerstvo i VOP CZ si podle jejich tehdejšího vyjádření slibovaly zlepšení situace v souvislosti s velkou zakázkou na výrobu pásových obrněných vozidel za více než 50 miliard korun.

Ministerstvo obrany seznámilo čtyři potenciální dodavatele s podmínkami účasti v tendru na pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun letos na konci března. Koupit od nich chce 210 pásových bojových vozidel a 29 servisních a dílenských strojů na kolovém podvozku. Stroje mohou armádě dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS), PSM a Rheinmetall Landsysteme.

Největší zakázka v historii ČR

O vítězi rozhodne podle Metnara především cena, splnění technických požadavků a míra zapojení českého obranného průmyslu. Vítěze úřad vybere ve vícekolovém jednání. Smlouvu na zakázku, která je podle dostupných údajů největší v historii České republiky, by chtěl úřad podepsat do září.

VOP CZ má za povinnost, jako strategický státní podnik, udržovat kapacity pro vojenskou výrobu. V poslední době ale podle dřívějšího vyjádření Špoka nezískal vojenské zakázky, které by jeho možnosti naplnily.

Špok v březnu novinářům řekl, že provoz je spuštěn pouze na jednu směnu, a podnik tak musí hradit vysoké ztráty. Civilní výrobě se sice ve VOP CZ daří, ale ztráty vojenské části nepokryje.

Ministr obrany Metnar a Marek Špok v lednu při podpisu Memoranda o spolupráci při projektu na nákup pásového bojového vozidla pěchoty

null

null

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme