VIDEO: Z Afghánistánu neodcházíme, řekl ministr obrany. Útočník nebyl z jednotky, kterou Češi cvičí

Čeští vojáci Afghánistán neopustí. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) tímto způsobem chrání občany České republiky. Řekl to na tiskové konferenci. Rotný Tomáš Procházka byl podle něj zabit při bezprecedentním útoku. Útočník byl podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty zajat afghánskými bezpečnostními složkami.

Praha (Aktualizováno: 11:43 23. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Naši vojáci jsou hrdinové, nasazují svoje životy, tím bojují proti terorismu a zajišťují klid a bezpečí u nás doma,“ řekl Metnar. „Z Afghánistánu neodcházíme, naše země pokračuje.“

Babiš chce řešit, jak zamezit smrti českých vojáků v Afghánistánu. ‚Tomu zabránit nejde,‘ říká elitní voják

Číst článek

Ministr dodal, že slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o snaze eliminovat útoky na české vojáky bere vážně. Podle něj šlo o „útok z vlastních řad, z řad našich spojenců“.

Generál Opata vyjádřil upřímnou soustrast a vyjádřil podporu rodinám zraněných vojáků a jim samotným. Vojáci v době útoku podle něj vykonávali zcela rutinní činnost na základně.

„Jeli převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky k minizákladně, kde bydlí. Při návratu na základnu po nich byla provedena střelba,“ popsal Metnar.

Vojáci podle něj reagovali podle stanovených pravidel. Bezprostředně po útoku české bezpečnostní síly útočníka zastavily a zajaly. Případ nyní vyšetřují afghánské složky.

Není to poprvé, říká pedagog z Kábulu o útocích afghánských vojáků na spojence z mezinárodních sil

Číst článek

„Zvažujeme dvě varianty – že jednal sám na základě vnějšího podnětu, nebo že byl spojen s Tálibánem,“ dodal.

Metnar s Opatou potvrdili, že šlo o útok afghánského vojáka. „Byl to útok insidera, který necílil podle našich informací specificky na české vojáky, ale na vojáky koaliční,“ dodal Opata s tím, že voják nebyl z jednotek, které čeští vojáci mentorují.

Všichni vojáci podle Opaty měli v době útoku na sobě balistickou ochranu tak, jako by působili mimo základnu, a seděli ve vozidle Toyta Hilux.

Náčelník také dodal, že oba zranění vojáci jsou mimo ohrožení života. „Jedno zranění je lehké, voják byl dnes (v úterý – pozn. red.) propuštěn z nemocnice. Zranění druhého vojáka je střepinové. Voják je po operaci, je ve stabilizovaném stavu, komunikuje,“ popsal Opata. Letadlo s ostatky padlého vojáka by mělo přiletět do České republiky ve středu.

Padli při službě vlasti. Od roku 2007 zemřelo při afghánských misích už 14 českých vojáků

Číst článek

Podle Opaty se nyní armáda bude zabývat posuzováním postupu výcviku afghánských ozbrojených sil. Zdůraznil, že mentoring je nejkomplikovanější práce, kterou provádí výhradně speciální síly, které jsou nejlépe cvičenou jednotkou. Mentor se musí soustředit na svou činnost, kvůli ochraně ho vždy doprovází tzv. guardian angels. V balistice a technických prostředcích už není podle Opaty kam se posunout. „Jsme na sto procentech,“ řekl.

Na základně Šindánd v afghánské provincii Herát má česká armáda jednotku speciálních sil. Jsou v ní i odborníci z dalších oblastí armády, řekl Opata.

Dva útoky za týden

Afghánský voják zaútočil na českou jednotku v pondělí okolo 11.20 našeho času. Dva vojáci byli zraněni a jeden zemřel. Podle ministerstva obrany byla vojákům poskytnuta první pomoc přímo na místě, posléze byli letecky převezeni zpět na základnu.

Padlému vojákovi, rotnému Tomáš Procházkovi., bylo čtyřicet dva let. „Vojáci byli z 1. jednotky podpory a vlivu, která působí v provincii Herát, aby pomohla s výcvikem afghánských ozbrojených složek,“ řekla dříve České televizi mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Pondělní útok přišel necelý týden po atentátu na kolonu koaličních vozidel nedaleko základny Bagrám, při kterém bylo minulý týden ve středu zraněno pět českých vojáků, jeden z nich vážně. Těžce zraněný byl v Afghánistánu dvakrát operován, do České republiky by měl být převezen na konci tohoto týdne.

Petr Jadrný, Filip Harzer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme