Ministr obrany plánuje koncepční změny v armádě. Vojáci chtějí demonstrovat

Tým odborníků má připravit koncepci, kam se bude armáda ubírat v příštích letech. Ministr obrany Alexandr Vondra dnes představil patnáctičlennou skupinu, která vypracovat takzvanou ‚bílou knihu o obraně‘. Řídit ji bude bývalý ministr obrany a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Tisíce vojáků jsou ale přesto připraveni demonstrovat proti plánovaným úsporám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra přichází na jednání vlády

Ministr obrany Alexandr Vondra přichází na jednání vlády | Foto: Tomáš Adamec

Informace o délce výhledu, pro který by bílá kniha měla armádu připravit, se zatím poněkud liší zdroj od zdroje. Někteří odborníci uvádějí, že by se armáda bílou knihou měla řídit dalších pět až deset let, jiné uvádějí dokonce 10 až patnáct let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru vypracovat střednědobou koncepci resortu obrany mluvila na Rádiu Česko redaktorka Naďa Bělovská

Podle jednoho ze členů nově jmenované komise Františka Šulce se o délce platnosti nového armádního konceptu teprve jedná:

„Zatím to není rozhodnuto, bude to až obsahem bílé knihy. Mělo by se ale jednat o střednědobý horizont, tedy přibližně pět let. Možná by bylo nejlepší, kdyby se tento dokument cyklicky po určité době obnovoval.“

Nová komise si zatím klade jeden jasný cíl, má vzít v úvahu jednak ambice armády, její ústavní povinnosti, ale současně také finanční prostředky, které bude mít resort pro nejbližší roky k dispozici. Na základě všech těchto aspektů sestaví novou koncepci, která určí, na co se přesně česká armáda v příštích letech zaměří.

„Měli bychom si definovat, k čemu armádu máme, jaké je její poslání. Důležitými oblastmi jsou například kariérní řád nebo akvizice,“ říká jeden z členů nově jmenované skupiny František Šulc, který je zodpovědný za koordinaci příprav Bílé knihy.

Armáda pro zahraniční mise

Ministr obrany Alexandr Vondra dnes například naznačil, že bude usilovat o to, aby česká armáda byla do budoucna více využitelná v zahraničí:

„Cesta do budoucnosti musí být i ve větší nasaditelnosti naší armády v zahraničí a k větší interoperatibilitě. Nemáme se za co stydět, naše armáda je v porovnání s jinými státy střední a východní Evropy v dobré kondici, je i dobře vyzbrojena. Svaly je ale stále třeba zlepšovat.“

Další konkrétní vize ale budou k dispozici až příští rok v březnu, kdy by bílá kniha měla být hotova. A první změny by měly začít platit v roce 2012.

Komise odborníků různých profesí

Část komise tvoří samozřejmě profesionální vojáci, jako bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, další část komise ale tvoří poměrně zajímavé osobnosti, které s armádou v různých oblastech spíš spolupracují, než že by se do vojenského života aktivně zapojovali. Jsou mezi nimi například zástupci nevládních organizací jako Šimon Pánek z Člověka v tísni nebo David Ondráčka z Transparency International, jsou tam vysokoškolští pedagogové, například Jan Jireš z Filosofické fakulty UK nebo František Ochrana z Vysoké školy ekonomické, který se zabývá dlouhodobě financováním armády.

Mezi experty je i jeden zástupce českého filmu, Václav Marhoul, který podle ministra obrany přispěje k novému koncepčnímu pohledu na fungování aktivních záloh.

Kromě těchto 15 lidí chce ale ministerstvo novou vizi konzultovat i s dalšími odborníky, s představiteli opozice a dokonce také s veřejností. Za tímto účelem zřídil resort speciální webové stránky, na které mohou lidi psát své názory, v provozu jsou od dnešního poledne a zájemci je najdou na adrese www.army.cz.

Václav Marhoul při práci | Foto: Ibra Ibrahimovič, www.2media.cz

„Bude sloužit jako sběrna podnětů, veřejné diskuzní fórum a zdroj informací o koncepčních a strategických dokumentech,“ uvedl Vondra.

Podle něj si ministerstvo v této oblasti už nemůže dovolit další selhání. Na rozdíl od některých bývalých návrhů změn koncepce by nová vize měla být především realistická, to znamená, že by neměla být přehnaně ambiciózní, a ministr Vondra si od ní slibuje především to, že díky jasné střednědobé koncepci nebude armáda nečekaně přicházet o miliardy korun ročně. Jasná koncepce armády by tak resortu měla zajistit, aby už v rozpočtu nepřišel o 12, 5 miliardy korun, jako se to stalo za poslední dva roky.

„Pro tuto vizi je zcela zásadní reakce zespoda. Pokud by návrhy šly jen seshora dolů, nestalo by se to, co je pro bílou knihu naprosto zásadní, a sice získat pro tuto vizi vojáky samotné,“ myslí si režisér Václav Marhoul a doplňuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové vizi pro armádu mluvil na Radiožurnálu filmový režisér Václav Marhoul, který je členem komise, jež má vypracovat bílou knihu české armády, tedy její novou koncepci

„Za posledních 20 let vzniklo mnoho podobných materiálů, vzájemná komunikace ale nefungovala a k realizaci poté nedošlo. Armáda se neustále reformovala tam a zase zpátky. Dnes máme pozitivní politickou atmosféru, která směřuje k reformním krokům a má vůli je prosadit.“

Vojáci půjdou demonstrovat

Přes zveřejnění záměru o vypracování koncepce armády na příští léta jsou mnozí vojáci stále nespokojeni s plánovanými úsporami a jsou proto ochotni demonstrovat. Vojáci se nesmějí odborově organizovat a tím pádem nechtějí ani mluvit pod svým jménem. Ale jak dnes Českému rozhlasu potvrdilo několik z nich, tak se prý i nadále chce demonstrace policejních odborů 21. září v Praze zúčastnit několik tisíc vojáků.

Sdružují se na facebooku ve skupině PROTI SNÍŽENÍ PLATŮ V ARMÁDĚ, která má aktuálně devět a půl tisíce členů. Současně na internetu také podepisují petici proti plánovanému snížení platu a přídavku na bydlení vojáků z povolání, kterou už podepsalo asi 2000 lidí.

Vojákům údajně ani tolik nevadí plošné desetiprocentní snížení platů ve státní správě, ale hlavně se jim nelíbí, že vláda navrhla snížit přídavek na bydlení o 36 procent a zbytek přídavku zdanit ještě patnácti procenty. Celkem by tak řadový voják mohl přijít až o čtvrtinu měsíčního příjmu.

Ministr obrany Alexandr Vondra sice proti původnímu návrhu prosadil odklad zdanění vojenského příspěvku na bydlení na rok 2012, vojáky tím ale asi jen těžko uchlácholí. Ministr řekl, že nevidí žádný důvod k tomu, aby vojáci proti chystaným finančním úsporám v rozpočtu armády demonstrovali. K zachování chladné hlavy vojáky vyzval i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Naďa Bělovská, Zbyněk Zykmund, Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme