Ministr obrany pro vyslání české jednotky do Afghánistánu

Česko možná po polní nemocnici a protichemické jednotce vyšle do boje s terorismem další vojáky. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vládě navrhne vyslání přibližně 120 českých vojáků, příslušníků jednotky speciálních sil do mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. O naše výsadkáře požádal velitel operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

Ministr obrany jejich nasazení v Afghánistánu navrhne v nejbližších dnech vládě. Jaroslav Tvrdík je přesvědčen, že návrh projde bez problémů jak ve vládě, tak i v parlamentu. "Já pevně věřím tomu, že u kolegů ve vládě najdu podporu, tak jako jsem ji našel u prvních jednotek, a co se týká Parlamentu České republiky, já myslím, že tyto kroky jsou v zájmu celé politické reprezentace, respektive demokratických politických stran a že s tím snad nebude zásadní problém."

"Chci předložit během 14 dnů doplněk k tomu původnímu materiálu, který upraví působení našich chemiků, a navrhnout potom zcela nový materiál k jednotce speciálních sil. Závazně jsme ji zatím neslíbili, je zřejmé, že ty kroky musí učinit vláda a parlament, že to nemůže činit jeden ministr obrany. Ale věřím tomu, že mě podpoří a že v boji proti mezinárodnímu terorismu si zahraniční závazky naplníme," uvedl ministr Tvrdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík o vyslání vojáků do Afghánistánu

Pokud s jejich zapojením do operace Trvalá svoboda vláda a parlament vysloví souhlas, mohli by být vojáci v Afghánistánu nasazeni od 1. února.

Tvrdík jednal o vyslání našich vojáků při své nedávné návštěvě USA se zástupcem velitele Trvalé svobody Michaelem DeLongem. Peníze na vyslání vojáci plánují získat tím, že z kuvajtské části stejné operace bude větší část české protichemické jednotky, která tam působí, stažena už k počátku roku, a nikoliv až v květnu 2003.

"Na základě dohody s mezinárodním štábem v Tampě dojde od 1. ledna k určité změně režimu u naší jednotky v Kuvajtu, kdy na místě v Kuvajtu zůstane 100 procent techniky a jedna třetina vojáků. Zbytek jednotky bude připraven zasahovat z České republiky do dvou až čtyř dnů tak, jak si to spojenečtí velitelé přejí."

Do Česka by měl během několika týdnů dorazit tým amerických instruktorů se zkušenostmi z Afghánistánu, kteří pomohou výsadkářům s přípravou na nasazení.

Parlamentní strany s výjimkou komunistů Tvrdíkův návrh ve sněmovně s největší pravděpodobností podpoří. Zástupci KSČM říkají, že Česko i kvůli nedávným katastrofálním povodním nemá na podobnou akci dostatek financí. "Podle mého soudu je lépe neplatit vojáky v Afghánistánu a radši zvýšit důchody, případně platy ve zdravotnictví, než zaplatit toto vojenské dobrodružství," sdělil Radiožurnálu Vojtěch Filip.

Naopak představitelé KDU-ČSL, Unie svobody-DEU i opoziční ODS jsou přesvědčeni o tom, že by se naše republika měla na operaci Trvalá svoboda podílet. "Česká republika a tím i česká armáda nemůže stát stranou boje proti mezinárodnímu terorismu," myslí si například místopředseda sněmovny za občanské demokraty Ivan Langer.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Mirka Nezvalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme