Byznys za čtyři miliardy. Stropnický podepsal prodloužení smlouvy na servis armádních vrtulníků

Servis 41 armádních vrtulníků řady Mi bude do roku 2023 dále zajišťovat státní podnik LOM Praha. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO to napsal na svůj twitter. Smlouvu podepsal na Dnech NATO v Mošnově.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR 16. září v Mošnově. Ministr obrany Martin Stropnický hovoří na místě s novináři. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Podle dřívějších informací resortu bude stát servis přes čtyři miliardy korun. Vrtulníky ruské výroby česká armáda využívá pro přepravu lidí i materiálu nebo je taky může nasadit při zahraničních misích a humanitárních akcích.

„LOM Praha zajistí do roku 2023 servis všech vrtulníků Mi,“ oznámil Stropnický. Ministerstvo již dříve uvedlo, že očekávané náklady na servis za danou dobu činí 4,159 miliardy korun s DPH. Dosud byl servis vrtulníků zajišťován podle ministerstva na základě tři různých smluv, nově bude postaven na jediném komplexním kontraktu.

Vrtulníky ruské výroby Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a Mi-24/35 byly do výzbroje české armády zařazovány postupně od roku 1967. Armáda je využívá pro přepravu lidí i materiálu, nasazeny mohou být i v zahraničních misích. Využívány jsou také v integrovaném záchranném systému, při humanitárních evakuacích zdravotně postižených lidí podle programu Medevac nebo při přepravě ústavních činitelů.

LOM Praha se zaměřuje na opravárenské služby pro českou armádu. Je předním opravárenským závodem pro vrtulníky řady Mi v zemích NATO a EU a také poskytuje letecký výcvik pilotů v Centru Leteckého Výcviku v Pardubicích. Firma zaměstnává více než 800 lidí. Loni zdvojnásobila zisk na rekordních 97 milionů korun.

Denisa Šindlerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme