Ministr obrany Vondra oznámil, že 7. prosince skončí ve vládě

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) rezignuje na svou funkci. Potvrdil to na tiskové konferenci. Z vlády odejde k 7. prosinci. Rozhodl se tak prý už po senátních volbách, s rezignací ale čekal na schválení rozpočtu resortu. Svou rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v říjnových volbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra

Ministr obrany Alexandr Vondra | Zdroj: ČTK

Vondra řekl, že k tomu, aby mohl působit ve vládě, potřebuje kromě důvěry premiéra i důvěru voličů, a senátní volby ukázaly, že on podporu veřejnosti nemá. V čele resortu obrany ale neskončí hned, chce dokončit rozdělanou práci.

„Má rezignace je v dohodě účinná k 7. prosinci. Mimo jiné je příští týden ještě bezpečnostní rada státu, kde budu předkládat dlouhodobě připravovanou koncepci aktivních záloh a mobilizace jako jedno z klíčových reformních opatření vyplývajících z Bílé knihy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším osudu Alexandra Vondry mluvili na Radiožurnálu Jaroslav Kubera, předseda senátorského klubu ODS, Jan Hamáček, stínový ministr obrany za ČSSD a komentátor ČRo 6 Petr Hartman

„Dále budu také informovat o tom, v jakém stavu jsou jednání se Švédskem o prodloužení leasingu stíhacího letectva,“ zdůvodnil ministr odložený termín rezignace.

Vondra také řekl, že se za svoji práci na ministerstvu nemá důvod stydět.

„Dělat změny ve zbrojařském sektoru je extrémně obtížné a nyní přichází čas, abych své místo uvolnil někomu, kdo s novou energií to žezlo převezme. Jsem přesvědčen o tom, že je nutné v nastoupených změnách, které jsme zahájili před dvěma a půl lety, dál pokračovat,“ zdůraznil končící šéf rezortu obrany.

Vondra čelil kritice kvůli nevyřešené budoucnosti českého stíhacího letectva nebo kauze údajně předražené zakázky pro firmu ProMoPro z dob českého předsednictví Radě EU. Vondra dnes připustil, že ho aféra mohla připravit o vítězství ve volbách. Znovu ale zopakoval, že svědomí má v této kauze čisté.

Nečas: Nejkompetentnější ministr obrany

Premiér Petr Nečas, který předstoupil před novináře společně s Vondrou, považuje jeho odchod z ministerstva za politickou ztrátu.

„Alexandr Vondra patřil mezi ty členy vlády, kteří nebyli pouze úzce resortně zaměřeni, ale kteří měli širší politický přesah a aktivně se účastnili jednání vlády, nejenom v bodech, které předkládalo ministerstvo obrany.“

Vizitka Alexandra Vondry
Narodil se 17. srpna 1961 v Praze. Za minulého režimu patřil k významným disidentům, byl mluvčím Charty 77.
Působil jako poradce prezidenta Havla (1990-92) a velvyslanec v USA (1997-2001). Dále jako ministr zahraničí (září 2006-leden 2007) a místopředseda vlády pro evropské záležitosti (leden 2007 - květen 2009).
Do funkce ministra obrany byl jmenován v červenci 2010. V letech 2006-12 byl senátorem za ODS, v letech 2010-12 byl místopředsedou ODS. (Zdroj ČTK)

„Ministr obrany Alexandr Vondra byl nejkompetentnější ministr obrany posledních 20 let, naprosto jednoznačně,“ prohlásil předseda vlády.

Jako politického soupeře Alexandra Vondru respektoval i stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček.

„Myslím si, že byl člověkem, který se pokusil zreformovat ministerstvo obrany, pokusil se změnit základní legislativní rámce fungování ministerstva obrany a to je to dobré, co bude jeho odkazem.“

„Jsem přesvědčen, že jeho funkce nebyla udržitelná dlouhodobě, a tudíž je jenom logickým důsledkem kauz z minulosti, že se rozhodl rezignovat. A doufám, že jeho nástupce bude minimálně stejně kompetentní jako on,“ dodal Hamáček.

„Když premiér Nečas tvrdí, že Alexandr Vondra byl tak skvělým ministrem obrany, tak kdyby nesledoval nějaké cíle, ať už z hlediska své vlastní politické kariéry nebo fungování kabinetu, tak by Vondru asi spíše přemlouval, aby neodstupoval. Stejně jako nepřijal Vondrovu rezignaci v dubnu 2011,“ upozorňuje však komentátor ČRo 6 Petr Hartman.

Peake připustila možnost výměny ministerstev mezi LIDEM a ODS

Číst článek

Premiér už má představu o tom, kdo Alexandra Vondru ve vládě nahradí. Konkrétní jméno ale neřekl.

Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka odchod Alexandra Vondry z ministerstva obrany neznamená jeho odchod z české politiky. Vondru považuje za člověka politicky velmi nadaného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ohlášenou rezignaci ministra Vondry jsme se v Ozvěnách dne ptali místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky. Vondrův odchod pak okomentoval Petr Nováček

„Saša Vondra je člověk mimořádně schopný, to myslím přesně tak, jak to říkám. Mám za to, že jeho doménou jsou především mezinárodní vztahy a zahraniční politika, a nepochybuji o tom, že tím, že odchází z funkce ministra obrany, tak nekončí v české politice,“ řekl Nováček v Ozvěnách dne.

S tím koresponduje i názor Vondrova stranického kolegy, předsedy senátorského klubu ODS Jaroslava Kubery:

„Úplně ztratit Alexandra Vondru by byla škoda. Je typickým politikem už od mládí. Je to prototyp politika, na rozdíl od mnohých, kteří si na politiky jen hrají. Nepochybuji o tom, že ODS jeho služeb ještě využije.“

Ministr Vondra čelil tlaku hlavně kvůli kauze ProMoPro, řešil ale i další problémy

Číst článek

Že nejde o politický konec Alexandra Vondry si myslí i Petr Hartman:

„Vondra v politice působí již dlouho, působil v ní již před listopadem 1989 v disentu, zároveň načerpal spoustu kontaktů a zkušeností. Spekuluje se o tom, že by mohl působit v diplomacii, což je také spjato s politikou.“

Věra Pfeifferová, mta, Martina Spěváčková, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme