Ministr obrany vyznamenal na Den válečných veteránů 53 lidí

Celý svět si připomíná konec bojů první světové války a podepsání příměří v roce 1918 – 11. listopad je Dnem válečných veteránů. V Česku ho uctili třeba letci v Čáslavi nebo vojáci ve Vyškově. Hlavní akce se ale konala u Národního památníku na pražském Vítkově, kde 53 lidí převzalo vyznamenání od ministra obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U příležitosti Dne válečných veteránů ministr obrany Stropnický ocení 53 osobností (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Pietní akt sledoval pod jezdeckou sochou Jana Žižky třeba 29letý Lukáš Hirka. Před třemi lety byl desátníkem na základně Shank v Afghánistánu. Po raketovém útoku, který mu způsobil těžká zranění, je na invalidním vozíku.

„Já jsem šel akorát cvičit, běželi jsme zpátky – byl výstražný signál na rakety. Běžel jsem pro kluky na kuřárnu, že rychle utíkáme do krytu a už jsem nedoběhl. Úlomky betonu a střepin mě zasáhly do hlavy, do boku, do hrudníku a různě po celém těle,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na uctění památky válečných veteránů na pražském Vítkově natáčela Veronika Hlaváčová

O Lukášovi, stejně jako o dalších českých veteránech, mluvil během projevu v budově Národního památníku na Vítkově i ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Připomněl, proč se nosí symbolické květy vlčího máku právě 11. listopadu.

„97 let nás dělí od roku 1918, kdy císařské Německo přijalo mírové podmínky předložené dohodou. Tento významný den byl později prohlášen Dnem válečných veteránů. Právě jim – vojákům a veteránům, lidem, pro něž služba vlasti vždy byla a zůstala jen nejvyšší hodnotou a nezpochybnitelným osobním krédem – patří naše úcta a uznání,“ řekl.

Ministr Stropnický pak vyznamenáním ocenil 53 veteránů, vojáků ve výslužbě, odbojářů i aktivních vojáků. Dostal ho například Jiří Pešek z Českých Budějovic z Pomocných technických praporů, který zažil tábor nucených prací.

„Já jsem byl ve Stříbře téměř tři roky na dost těžkých zemních pracích. To byly skalnaté útesy, které jsme museli rubat,“ popsal Jiří Pešek.

Vyznamenání dostali třeba i historici nebo archiváři.

Ministerstvo obrany chce zajistit válečným veteránům práci i lepší péči

Číst článek

Den válečných veteránů si lidé připomněli i na mnoha dalších místech republiky. Třeba v Otrokovicích zástupci vojenského velitelství společně s vedením města položili věnce u tamního památníku. Významný den uctili také letci v Čáslavi nebo vojáci ve Vyškově.

Záložáci, tedy příslušníci Aktivní zálohy Armády České republiky, dnes do svých civilních zaměstnání vyrazili v uniformě.

Ministr Stropnický s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem také na ministerstvu obrany uctili památku 102 absolventů Vysoké školy válečné popravených za nacistické okupace.

Den válečných veteránů ČR, Náměstí Míru | Foto: Filip Jandourek

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme