Ministr obrany vyznamenal nebo povýšil 22 bývalých i současných vojáků

11. listopad je Dnem válečných veteránů. V tento den v roce 1918 skončila první světová válka. Na jejích bojištích zahynuly miliony vojáků a padli i Češi a Slováci. Právě jejich aktivní účast v legiích napomohla vzniku samostatného Československého státu. I proto si jejich památku dnes připomínáme. V Praze hned na několika místech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Národního osvobození Vítkov, Praha město

Památník Národního osvobození Vítkov, Praha město | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Na vojenském hřbitově v Praze Ďáblicích kromě zástupců armády promluvil i francouzský velvyslanec Jean-Piere Asfazadurian. Připomněl, že spojenectví západních států s československými legionáři bylo základem poválečné spolupráce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčel Jan Herget

Hlavní oslavy se pak uskutečnily u Národního památníku na Vítkově. Památku padlých bojovníků uctili nejvyšší zástupci armády, církví, politici a členové svazu bojovníků za svobodu. V čestné přehlídce nechyběly ani historické prapory, zastupující právě československé jednotky z první světové války.

Po slavnostní přehlídce ministr obrany v demisi Vlastimil Picek vyznamenal nebo povýšil 22 veteránů. Symbolem památky padlých bojovníku je květ vlčího máku. Tato tradice u nás zatím není moc silná, ale jak připomněl náčelník Generálního štábu Petr Pavel, Den válečných veteránů není jen vojenským svátkem:

„Tento svátek, přestože ho u nás slaví především muži a ženy v uniformách, je a měl by být svátkem všech občanů. Vojáci, kteří umírali a kteří jsou v misích a ve válkách, tam nejsou sami za sebe, ale za občany této republiky a myslím si, že i občané by si to měli připomínat.“

Vyznamenanými jsou většinou vojáci, kteří se aktivně účastnili bojů ve druhé světové válce. Jsou mezi nimi i ženy, které se zapojily do protinacistického odboje.

Věřil jsem, že přežiji, vzpomíná na protektorát poslední žijící parašutista

Číst článek

V České republice žije v současnosti na 13 000 válečných veteránů. Téměř 12 000 z nich jsou novodobí veteráni. Ti působili ve válečných konfliktech v 90. letech nebo například ve válečných konfliktech v Iráku a v Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu Libor Smékal, který čtyři roky působil v mírových misích na území bývalé Jugoslávie

Na péči či léčbu všech veteránů vydá ministerstvo obrany ročně zhruba 30 milionů korun.

„Myslím si, že Odbor pro válečné veterány se o veterány stará, pokud mají zájem. Starost armády je v současné době na velice dobré úrovni,“ říká jeden z novodobých válečných veteránů Libor Smékal, který čtyři roky působil v mírových misích na území bývalé Jugoslávie.

Jan Herget, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme