Ministr odvolal ředitele Lesů České republiky

Ministr zemědělství Jaroslav Palas dnes odvolal z funkce generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky Kamila Vyslyšela. Palas chce personální změnou zklidnit situaci v lesním hospodářství. Za hlavní chybu považuje to, že podnik nekonzultoval vypovězení smluv s lesními firmami s dozorčí radou. Nového ředitele stát vybere v tendru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamil Vyslyšel | Foto: Alexandra Mlejnková

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva Martin Severa, k odvolání došlo po vzájemné dohodě. "Důvodem je komunikace, která nebyla na úrovni, která by měla být. Ministr od tohoto odvolání očekává, že vztahy mezi ministerstvem a Lesy České republiky se zlepší," uvedl Severa.

Odvolaný ředitel, kterého Palas jmenoval do funkce před rokem a půl, nechtěl rozhodnutí ministra komentovat. Vyslyšela bude do výsledku výběrového řízení zastupovat výrobní ředitel podniku Vladimír Blahuta, který do Lesů ČR přišel od největšího obchodního partnera, firmy CE Wood.

Lesy dosud neuzavřely s podnikateli obchodujícími se dřevem nové smlouvy, přestože to mělo být už v červnu loňského roku. Státní firma minulý týden oznámila, že všechny smlouvy na práce v lese uzavřené bývalým vedením jsou neplatné, a smluvní vztahy na 72 procentech lesů proto končí.

Rozhodnutí Lesů ČR vyvolalo mezi lesními firmami bouři nevole a vznesly požadavek na výměnu vedení podniku. Ministr Palas v úterý zdůraznil, že lesnické firmy mají ve státních lesích dál pracovat. Největší česká lesnická společnost CE Wood ukončení smluv odmítla a ve státních lesích na svěřených plochách dál pracuje.

Do sporu se vložil i antimonopolní úřad, který minulý týden zahájil s Lesy ČR správní řízení. Úřad firmu podezírá ze zneužití dominantního postavení na trhu. Firma se ho mohla dopustit na přelomu loňského a letošního roku, když vypověděla smlouvy soukromým lesním společnostem.

Lesy České republiky spravují asi polovinu lesů v zemi. Ročně vytěží zhruba 7,5 milionu metrů krychlových dřeva. Firma v posledních letech dosahuje výnosů přes pět miliard korun ročně.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme