Ministr Petr Šimerka neplánuje v zákoníku práce žádné velké změny

Odboráři mohou zůstat v klidu. K projednání dostanou společně se zaměstnavateli novelu zákoníku práce bez nejspornějších paragrafů. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka připravil takzvanou minimalistickou verzi dokumentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce Petr Šimerka hovoří na TK o navrhovaných změnách zákoníku práce | Zdroj: ČTK

Z dokumentu vyškrtal Petr Šimerka novinky, kterými chtěl zpružnit pracovní trh jeho předchůdce Petr Nečas (ODS). Například změny u odstupného nebo prodloužení zkušební lhůty. Vládě chce Petr Šimerka novelu předložit, až se na ní shodne tripartita.

"Podaří-li se taková minimalistická verze dát rychle dohromady, stejně budeme muset provést vypořádání zejména se sociálními partnery. Na půdě tripartity je několik pracovních skupin nebo pracovních komisí, tam bych rád tuto minimalistickou verzi předložil. Za ideální bych pak považoval, kdyby se sociální partneři alespoň na něčem shodli. Alespoň ty návrhy, které nejsou kontroverzní, by se to potom předložit daly."

Novela by měla změnit normu, kterou přes veto prezidenta republiky prosadila v roce 2006 Česká strana sociálně demokratická spolu s Komunistickou stranou Čech a Moravy.

V původním Nečasově návrhu byly například prodloužení zkušební doby na čtyři měsíce, zkrácení výpověďní lhůty na měsíc, snížení odstupného pro ty, kdo u firmy pracovali méně než tři roky, nebo výpověď bez udání důvodu.

Přečtěte si také:
Jaké budou změny v zákoníku práce?
Odboráři protestovali kvůli údajnému zneužívání hospodářské krize
Tripartita považuje za prioritní udržení zaměstnanosti
Odbory: Sobotní protest není namířený proti nové vládě
Odboráři očekávají na sobotní demonstraci v Praze až 25 tisíc lidí
Odbory vypracovaly návrh na řešení dopadů ekonomické krize v Česku

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme