Ministr Picek náhradu za šéfa Vojenského zpravodajství prý zatím nehledá

Ministr obrany Vlastimil Picek byl na policii. Kriminalisté si ho pozvali kvůli kauze údajného neoprávněného sledování manželky expremiéra Radky Nečasové a dalších dvou zaměstnanců Úřadu vlády Vojenským zpravodajstvím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Vlastimil Picek při odchodu z policejní budovy v Praze Na Perštýně

Ministr obrany Vlastimil Picek při odchodu z policejní budovy v Praze Na Perštýně | Zdroj: ČTK

„O vlastním selhání – na to nám musí odpovědět příslušný soud. Co se týká otázky ředitele Vojenského zpravodajství, zatím tyto záležitosti neřeším,“ řekl Picek při odchodu z policejní budovy.

„Míra zavinění pana Kovandy bude předmětem soudního procesu a ten musí říci, zda pochybil, nebo nepochybil,“ zdůraznil Picek.

Podle obvinění zneužila Jana Nagyová prostřednictvím Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy a Jana Pohůnka vojenskou tajnou službu k nezákonnému sledování včetně Nečasovy manželky.

Vlastimil Picek přijel na policii s jedním členem ochranky. Už dříve ministr obrany řekl, že v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství selhal jedinec. Nejde tedy prý o chybu systému.

Kromě Jany Nagyové jsou v případu obviněni i Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. Ti měli zneužít pravomoc veřejného činitele.

Všichni obvinění z kauzy kolem Nagyové jsou nyní volní, policie ale případ nadále vyšetřuje.

„Nedokážu si představit, že by ministr obrany v takto vysoké a vzdálené funkci od operativců něco nového k věci řekl,“ uvedl advokát Václav Vlk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu debatovali advokát Václava Vlk a bezpečnostní analytik České pozice Jan Schneider

Diskutuje se o tom, zda je možné potrestat za zneužití vojenské rozvědky Janu Nagyovou, když neměla pravomoci k jejímu úkolování. Podle Vlka je klíčové, jak je trestný čin formulován ve sdělení o zahájení trestního stíhání.

„Z toho, co se dostalo na veřejnost, se nedomnívám, že by skutek obstál, alespoň ze začátku. To znamená, že by paní Nagyová mohla být veřejným činitelem, který spustil celou akci. Protože ona nemá postavení veřejného činitele, jak ho definuje české právo."

Vlk ale nevyloučil, že by následné šetření mohlo ukázat na její účast ve formě případné podílnictví nebo návodu, či pomoci. Přesto se advokát domnívá, že u Nagyové jde spíše o úroveň přestupkového práva než trestního.

Počínání ostatních aktérů - zaměstnanců vojenské rozvědky, má být podle Vlka řešené spíše prostřednictvím kázeňských trestů, nikoli trestního práva. Alespoň podle informací, které byly dosud zveřejněny.

Ministr obrany Vlastimil Picek se dostavil do policejní budovy v Praze Na Perštýně k výslechu v kauze Jany Nagyové | Foto: ČTK

Květa Moravcová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme