Školy budou fungovat jako dosud i bez nouzového stavu, oznámil ministr Plaga

Školy budou i po skončení nouzového stavu fungovat ve stejném režimu jako dosud, uvedl v pátek ráno na twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO) bez dalších podrobností. Stav nouze končí tuto neděli, poslanci odmítli návrh vlády na prodloužení tohoto mimořádného právního režimu o další měsíc. Kvůli epidemii koronaviru jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní žáci mají výuku na dálku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Robert Plaga | Zdroj: Úřad vlády ČR

Na nouzový stav je v současnosti navázána většina opatření proti covidu-19. Ministerstvo školství už dříve uvedlo, že pokud by sněmovna dále neprodloužila nouzový stav, mohly by školy zůstat zavřené podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Vláda na podzim i v lednu školy uzavřela opatřením na základě krizového zákona v nouzovém stavu. Možnost jejich uzavírky ale podle ministerstva školství stanoví přímo i zákon o ochraně veřejného zdraví.

Na twitteru pak Plaga v odpovědi na otázku, zda se se jde v pondělí do školy, možnost mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví zmínil.

Už při vypuknutí epidemie loni na jaře rozhodlo ministerstvo zdravotnictví o přechodu škol na výuku na dálku právě na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

Některá obdobná rozhodnutí ale loni rušily soudy s tím, že závažná omezení základních práv lze vyhlašovat jen krizovými opatřeními v nouzovém stavu.

Menšinová koaliční vláda Andreje Babiše ve čtvrtek u poslanců neuspěla s opakovanou žádostí o pokračování nouzového stavu, nepřesvědčila opozici a tentokrát ani komunisty, kteří ji v dolní komoře tolerují. V poledne budou ministři řešit další postup. Kabinet by mohl opatření proti šíření nákazy převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav. Odpoledne se bude radit s hejtmany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme