Ministr pohrozil, že vrátí poruchová pendolina výrobci

Ministr dopravy Milan Šimonovský nevyloučil, že by České dráhy mohly problémové rychlovlaky Pendolino vrátit zpět výrobci. Odborníkům z italského Alstomu dal ministr podle svých slov na odstranění závad dva týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České Pendolino stálo v Praze | Foto: Jan Rosenauer

"V případě, že se odborníkům z italského Alstomu nepodaří opravit je a závady se budou opakovat, budeme jednat o vrácení," řekl dnes Šimonovský ČTK.

Dráhy koupily od italského výrobce celkem sedm rychlovlaků Pendolino zhruba za 4,4 miliardy korun. Zatím neznámá softwarová porucha vyřadila z provozu minulý týden čtyři soupravy.

V provozu je tak jediný rychlovlak na trase z Prahy do Ostravy, který zajišťuje dva páry spojů denně. Na zbývající čtyři páry spojů Dráhy nasadily klasické vlaky kategorie EuroCity a InterCity. Šesté Pendolino pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu.

Dráhy stále preferují variantu oprav. Také Šimonovský je přesvědčen, že Pendolino posouvá české dráhy do vyšší třídy železničních společností. Je to však podle něj velmi složitý systém řízený vlastním počítačovým systémem zaměřeným na bezpečnost cestujících. "Jakmile se na trati objeví něco s čím software nepočítá, vlaky to vyřadí z provozu," vysvětlil Šimonovský.

Soupravy Pendolino začaly v Česku jezdit v pravidelném provozu podle jízdního řádu koncem loňského roku. Vlak měl pravidelně šestkrát denně spojovat Prahu přes Pardubice a Olomouc s Ostravou, a dvakrát za den Prahu s Brnem a Břeclaví.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme