Ministr Pospíšil chce ušetřit i zvýšením soudních poplatků

Nová opatření ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mají ušetřit peníze a zrychlit soudní řízení. Soubor několika krátkodobých cílů představí šéf resortu dnes dopoledne. Akční plán Jiřího Pospíšila obsahuje zhruba dvanáct opatření, která chce ministr spravedlnosti stihnout splnit ještě do konce roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Představíme 13 opatření, na kterých bude resort pracovat do konce roku. Jedná se o soubor opatření, která se týkají jak financování resortu, tak samotného systému českého soudnictví,“ řekl ministr Jiří Pospíšil v Ranním Radiožurnálu.

„Jde například o novelu zákona o státním zastupitelství, která má posílit nezávislost státního zastupitelství. Jde o návrhy, které mají převést některé agendy ze soudů na jiné orgány, a jde například i o to, že bychom rádi zrušili přísedící v prvním stupni soudního řízení. Je potřeba řešit také otázka postavení Nejvyššího soudu a jeho schopnosti sjednocovat judikaturu,“ popsal některé změny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl hostem Ranního interwiev Radiožurnálu.

Dlouhodobě chce ministr Pospíšil prosadit nový občanský a obchodní zákoník, mimořádně důležitá je podle něj také elektronizace justice.

Resort by mohl letos ušetřit miliardu korun

Co se týče finančních úspor, ministr připravuje například snížení odměn pro advokáty či zvýšení soudních poplatků. „Počítám s tím, že resort by mohl v tomto roce ušetřit až jednu miliardu korun, respektive svými kroky získat vyšší příjmy. Celkově budeme muset ušetřit až tři miliardy korun s tím, že polovina této částky bude opravdové reálné šetření, kde snížíme výdaje například na platy, a druhá polovina by měly být zvýšené příjmy – například právě ze soudních poplatků.

V plánu má Jiří Pospíšil také nabídnout soudcům možnosti dalšího vzdělávání. Podle stínového ministra spravedlnosti Jiřího Dienstbiera mladšího z ČSSD je to dobrá cesta, klíčové jsou ale podmínky, které stát na vzdělávání soudcům vytvoří:

„V každé právní profesi a u soudců je samozřejmě také potřeba, aby si člověk průběžně doplňoval své vzdělání, protože právní řád se neustále mění, vyvíjí a bez dalšího vzdělání tuto činnost nelze vůbec vykonávat. Otázka je, jak k tomu přistoupí stát.“

Jiří Chum, Katarína Brezovská, Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme