Ministr Pospíšil navrhuje přísnější postih korupce

Za korupci úředníků by mohly být podstatně vyšší tresty. Například za přijetí úplatku by mohl soud vyměřit až deset let jako za zvlášť závažný zločin. Teď může zkorumpovaný úředník dostat za stejný čin mezi dvěma až osmi lety vězení. Tyto změny slibuje novela trestního zákoníků, kterou dnes svým kolegům ve vládě předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na místopředsedu ODS Jiří Pospíšil | Foto: Tomáš Adamec

„Klíčovým problémem je vymahatelnost trestního práva v oblasti korupce. To znamená, nakolik se podaří podezřelé osoby pravomocně odsoudit za trestný čin korupce. Nicméně tresty, které trestní zákoník předvídá by měly být srovnatelné s tím, jaké jsou v Evropě. Měly by mít stejnou trestní sazbu. Proto také trestní sazbu lehce zvyšujeme a dostáváme se tak na horní hranici evropských zemí. V zásadě máme jedno z nejtvrdších ustanovení proti korupci. Pokud ta novela ovšem bude přijata,“ říká ministr Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Podle něj má na nemalou část potencionálních pachatelů má vliv to, jak společnost určité nezákonné chování trestá. Jak je přísná při postihu určitého jednání.

„Myslím si, že zvýšení trestní sazby může potencionální pachatele od korupčního jednání odradit,“ pokračuje Pospíšil.

Potrestáni jsou oba aktéři korupčního jednání, tedy ten, kdo úplatek nabízí, i ten, kdo ho přijímá. Předkládaný trestní zákoník přichází ale s novou filosofií, podle které má být přísněji potrestán ten, kdo úplatek přijímá.

Když je vedeno trestní řízení pro zvlášť závažný zločin, může soud vydat příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu.

„Čekám na debatu v parlamentu. Tato novela byla vypracována na základě žádostí expertů, praktiků, policistů i státních zástupců, kteří měli problém při vyšetřování určitých forem závažné trestné činnosti, třeba hromadných krádeží či zpronevěr, kde je sazba dva až osm let,“ uvádí ministr.

Korupce by měla být podle Pospíšila kvalifikována jako závažný trestný čin, ale v určitých kvalifikovaných skutkových podstatách:

„Je třeba odlišit, zda někdo nabízí malý úplatek svému lékaři a někdo nabízí úplatek úředníkům za to, že získá zakázku za desítky nebo stovky milionů korun. Jsou to odlišná jednání s odlišnou mírou společenské nebezpečnosti. Skutková podstata na to myslí. Postih za první případ je maximálně v řádu jednotek let, ale spíše měsíců, u těch těžších případů by se mohl trest blížit deseti letům.“

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme