Ministr Pospíšil podal kárné žaloby na dva brněnské soudce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal kárné žaloby na dva vysoce postavené soudce z Brna. Jedná se o předsedu tamního Krajského soudu Jaromíra Pořízka a místopředsedu Jana Kozáka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Krajský soud v Brně

Prověrka na Brněnském krajském soudu podle Pospíšila zjistila, že Kozák nerozděloval insolvenční řízení soudcům, kteří je měli mít podle rozvrhu práce na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Například pan místopředseda Kozák si přidělil kauzu OP Prostějov, aniž by ji měl podle rozvrhu práce vykonávat a následně si více než měsíc nebral další spisy, byť by je podle rozvrhu práce vykonávat měl. Tím narušil celý způsob přidělování spisu v tomto insolvenčním oddělení a já se nebojím říci, že došlo k manipulaci při přidělování spisů,“ uvedl Pospíšil.

Ministr spravedlnosti navrhuje Nejvyššímu správnímu soudu, aby Jana Kozáka odvolal z funkce místopředsedy. Zároveň na něj podal trestní oznámení pro maření úkonů úřední osoby z nedbalosti.

„Je teď na policii a orgánech činných v trestním řízení aby prošetřily, zda tam byl spáchán trestný čin a případně též pohnutky trestného činu,“ řekl ministr Pospíšil. Pro předsedu Pořízka navrhuje důtku.

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

Brněnští soudci zatím kárné žaloby nedostali. Vyjádří se k nim až poté, co si je prostudují. Nejvyšší správní soud už přijal kárnou žalobu na Jana Kozáka. Druhou žalobu na Jaromíra Pořízka zatím nedostal.

Kárnou žalobu na předsedu brněnského krajského soudu už podal Pospíšil před třemi roky a to kvůli předražené dostavbě justičního paláce.

Igor Maňour, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme