Ministr Pospíšil: Soudy by měly pracovat rychleji

Rychlejší práce soudů. To je jedna z letošních priorit ministerstva spravedlnosti. Pomoci tomu má vznik dalších desítek tak zvaných minitýmů. V nich má soudce k ruce asistenta a administrativního zaměstnance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Šestašedesát nových soudců - právě tolik jich v loni u soudů začalo pracovat. Počet nedodělků klesl - o deset procent. Soudy zvládají vyřizovat víc sporů, než kolik nových dostanou. Rychlejší řešení sporů má zaručit i práce v minitýmech. Těch funguje zhruba stovka.

"My najíždíme minitýmy pozvolným, evolučním způsobem. Je to spíše o aktivitě a iniciativě předsedy soudu, zda je ochoten s personálními zdroji, jaké má, najet soudní minitýmy."

Vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Minitými fungují i u Krajského soudu v Praze. Podle jeho místopředsedy Luboše Derfla tak kauzy řeší jen malý okruh lidí: "Ten proces se celkově zkracuje, aby se zjednodušil postup soudního spisu, aby s ním pracovalo méně lidí."

Kromě zrychlení fungování soudů chce Pospíšil poslancům předložit i nový občanský zákoník. Opozice Pospíšilovým plánům vytýká, že málo bojují s korupcí.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme