Ministr Pospíšil trvá na právu občana dovědět se o odposlechu

Nový zákon o odposleších by měl obsahovat právo občana dozvědět se o tom, že byl odposlouchávaný. Na večerním jednání se na tom podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila shodli zástupci všech politických stran a odborná veřejnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování

telefonování | Foto: Comstock Images

"Já jsem byl mile potěšen, že je v zásadě všeobecná shoda na tom současný platný právní stav upravit. Že je vhodné dát do našeho platného práva právo občana dozvědět se o tom, že byl odposloucháván. Tto je podle mě klíčová věc, která povede ke ztransparentnění odposlechů."

Ministr se odvolává na odborné analýzy judikatury štrasburského soudu pro lidská práva. Z ní podle něj vyplývá, že by občan toto právo měl mít, i když proti němu odposlechy nebyly použity při soudním řízení.

Diskuse o odposleších mezi odborníky a politiky je podle nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké na místě, protože už se o jejich rozsahu i o zveřejňování dlouho hovoří. Právo občana na to, aby se o odposlechu dověděl, podle Vesecké výrazně posílí kontrolu trestních orgánů a občanské svobody.

Nynější vláda Mirka Topolánka se rozhodla novelu trestního zákona předložit kvůli kauze odposlechů politiků, novinářů a policistů, mimo jiné i ministra vnitra Ivana Langra.

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme