Ministr práce je pro zachování stávající výše platů duchovních

Platy duchovních by se neměly snižovat o deset procent. Ve Dvacet minutách Radiožurnálu to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Platy církevních hodnostářů bude vláda řešit na své příští schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Drábek předkládá dvě varianty - jejich zachování, ale i snížení o 10 procent. Osobně ale snižovat platy duchovním nechce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

„Vzhledem k tomu, že nůžky mezi průměrnými platy a platy duchovních se v posledních letech natolik rozevírají a například nástupní platy jsou na velmi nízké úrovni, budu podporovat návrh, aby úrovně platů duchovních nebyly snižovány.“

Průměrný plat duchovních dnes dosahuje 16.000 korun měsíčně, nástupní plat mladých vysokoškolsky vzdělaných kněží činí 11.000 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování církví mluvil v pořadu Stalo se dnes Joel Ruml, předseda Ekumenické rady církví

Se snížením platů duchovních by nesouhlasil ani Joel Ruml, předseda Ekumenické rady církví. Ten v pořadu Stalo se dnes připomněl, že církve jsou v Česku financovány státem proto, že jim komunisté v roce 1948 zabavili jejich majetek.

„Komunisté řekli, budeme vás platit, kontrolovat a bude to všechno na nás. A tento zákon vlastně platí dodnes. Majetek se neřešil, ten zůstává státu, 60 let ho vlastně stát už vlastní.“

„A ten majetek, jak nám spočítali při minulém jednání komise pro narovnání, za uplynulých 60 let vynesl asi 220 miliard korun. A církvím se za 60 let dalo na platy duchovních a tak dále asi 65 miliard. To znamená, že vlastně církve dotují rozpočet až dodnes,“ upozornil Joel Ruml.

Radek Pavlovič, Lenka Rafaelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme