Ministr práce Koníček připustil vznik 'nové sKarty'. Bude to komfortní řešení, říká

Dohled nad zrušením sKaret, lepší čerpání peněz z evropských fondů, příprava nového tendru na informační technologie pro sociální úřady a zvýšení minimální mzdy, to jsou priority, které při dnešním uvedení do úřadu vyjmenoval nový ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček | Foto: Filip Jandourek

Uvažujete o systému, který by v budoucnu nahradil sKarty?

Já jsem člověk, který je relativně moderně myslící. Já si dokážu představit, že v budoucnu je podobný produkt, který ovšem bude mít jaksi lepší zadání, myslitelný a dokonce bude komfortním řešením pro celou širokou veřejnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

S novým ministrem práce a sociálních věcí František mluvil Vladimír Kroc

Problémem toho produktu je možná určitá předčasnost řešení v době, kdy nebyl dostatečně projednán a v době, kdy ta zadání, zejména týkající se ochrany osobních údajů, nebyla dokonale zvládnuta a působí to zásadní problém.

Jak se vám zamlouvá nápad ministra kultury Jiřího Balvína, že by do jeho resortu mohla přitéct jedna až dvě miliardy, které by se ubraly z – podle něj – příliš štědrých sociálních dávek?

Já jsem viděl pana ministra Balvína teď v řádu dvou dnů jednou včera a jednou dnes. Neznám ho, ale připadá mi, že tím, co vyjádřil, tak pravděpodobně má dobrý smysl pro humor. Já se obávám, že ve svém resortu nejsem schopen jeho požadavkům nijak dostát.

Priority ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka:
1. Řešení projektu sKaret – v návaznosti na pravděpodobné schválení senátního návrhu na zrušení sKaret připravit plynulé ukončení tohoto projektu.
2. Dokončení rozpracované legislativy – na jednání Vlády ČR zařadit a prosadit zejména zvýšení minimální mzdy.
3. Stabilizace úřadu – zajistit organizační, personální i technickou stabilizaci ministerstva práce a sociálních věcí a jeho podřízených organizací.
4. Zefektivnění čerpání peněz z EU – zrevidovat realizované projekty a navrhnout jejich optimalizaci.
Zdroj: MPSV

Lepší čerpání peněz z evropských fondů, to se lépe řekne, než udělá. Chystáte v tomto směru na ministerstvu nějaké personální změny?

Ano, chystáme personální změny. Nejsou to změny, z kterých bych měl já sám nějakou velkou radost, ale situace díky implementaci některých vnitřních projektů zásadního významu, kde bylo příjemcem MPSV, zejména v oblasti nepojistných dávkových systémů, ale i jiných, je poměrně vážná. Potřebuje klidnou a seriózní analýzu.

Tím, že odpovědnost spočívala na sekčních šéfech sekce 8 a sekce 1, jsem vrchního ředitele pana inženýra Kváču a Durčáka k dnešnímu dni odvolal.

Přerušil jste členství v ČSSD. Jak na vás působí dosavadní pozice strany, pokud jde o možnou podporu kabinetu Jiřího Rusnoka?

Já nevidím žádnou přímou souvislost. Já jsem sice byl členem ČSSD, ale působil jsem na komunální úrovni…

Ptám se na Váš názor.

Na můj názor jako člena ČSSD, nebo jako osoby?

Jako ministra a člena, který má pozastavené členství.

Ať jsme přesně podle stanov. Já jsem členství přerušil, protože jiná možnost není. Čili jako bývalý člen ČSSD a současný ministr se domnívám, že to je otázka vnitřního rozhodnutí vedení strany a já si počkám na ty výstupy.

Ministr práce a sociálních věcí Koníček bude podle premiéra prakticky krizovým manažerem

Číst článek

Myslím si, že pokud to i ČSSD myslí vážně i s názorem většiny veřejnosti, tak je třeba hledat věcná řešení. Mně nepřipadá reálné nic jiného, než aby vláda buď dostala šanci, nebo aby poslanci včetně vedení klubu ČSSD byli schopni se dokázat domluvit politicky a rozpustit sněmovnu.

František Koníček (60) vystudoval ekonomiku a řízení zahraničního obchodu na VŠE v Praze. Pracoval například jako generální ředitel společnosti Intersigma, předseda představenstva Sigmy Lutín, ekonomickým náměstkem MPSV či generální ředitelem Lesů ČR. Byl poslancem za ČSSD a působil také v komunální politice. Koníček je ženatý, má dvě děti. Mluví anglicky, německy, španělsky a rusky, pasivně zná švédštinu, norštinu a portugalštinu.
Zdroj: MPSV

Neplní se tady možný plán Miloše Zemana, jak sociální demokracii rozklížit zevnitř?

To už jsem slyšel několikrát. Já myslím, že všichni velmi démonizují pana prezidenta Zemana v tom, co on dokáže všechno rozklížit a nerozklížit.

Jak znám vnitřní strukturu ČSSD, tak jsem pevně přesvědčen, že jestli dojde, či nedojde k nějakému rozkolu, je to zejména otázka vnitřní té strany samotné.

Jestli někdo k tomu dá nějaký slabší nebo silnější impuls, je to natolik svébytná a autentická strana, že se musí s tímto problémem vyrovnat.

Věříte tedy, že ČSSD nakonec podpoří vaši vládu, respektive že získáte důvěru sněmovny?

Nejsem bývalý pracovník prognostického ústavu… Jsem založením optimista, tak pokud věřím v racionalitu jednání i poslanců, kteří se musí pohybovat v okruhu svých voličů, tak věřím v to, že tato možnost může být reálná.

Vladimír Kroc, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme