Ministr práce navrhuje změny v rodičovské, pravidla budou pružnější

Ministr práce Jaromír Drábek chce, aby si rodič pružně volil dobu a výši rodičovské. Navrhuje to v balíku sociálních reforem, který teď předkládá úřadu vlády. „Dokonce ji bude mít možnost průběžně změnit, například když se rozhodl, že bude čerpat příspěvek dva roky a poté si zjistí, že je potřeba čerpání prodloužit,“ řekl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | Foto: Šárka Ševčíková

Rodičovský příspěvek bude podle ministra Drábka vyplácen do celkového objemu, který je nyní v základním návrhu 220 tisíc korun. Objem prostředků bude jistě ještě předmětem politických jednání, dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vysvětloval návrhy změny rodičovské ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Podle návrhu bude rodičovský příspěvek dosahovat až 70 procent předchozího příjmu, maximálně ale 11 a půl tisíc korun.

Ministr si od změn slibuje zlepšení možnosti sladit pracovní a osobní život. „Tedy rozvolnění podmínek pro čerpání příspěvku u dětí, které jsou starší dvou let tak, aby byla mnohem větší možnost například pracovat na částečný úvazek a aby nebyla jednoznačná podmínka celodenní péče o dítě formou výčtu, kolik hodin či dní může být dítě v nějakém zařízení péče o něj,“ potvrdil.

Dnes si rodiče můžou vybrat, zda budou na rodičovské dovolené dva, tři nebo čtyři roky, nově si dobu budou moci stanovit pružně.

Nikola Bojčev, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme