Ministr práce slíbil pomoc lidem z uzavřených skláren

Ministr práce Petr Nečas se dohodl s odboráři na pomoci zaměstnancům z uzavřených skláren, hlavně ve Světlé nad Sázavou. Na společné schůzce s ministrem financí Nečas přislíbil urychlit vyplácení dávek v nezaměstnanosti a hmotné nouzi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest sklářů 23. října v Praze

Protest sklářů 23. října v Praze | Zdroj: ČTK

Nečasovo ministerstvo vyšle do Světlé nad Sázavou tým lidí, kteří mají pomoci sklářům ze skupiny Bohemia Crystalex Trading rychleji získat dávky v hmotné nouzi. Noví pracovníci posílí i tamní úřad práce.

"Ve Světlé nad Sázavou bude posílena přítomnost pracovníků úřadu práce, ve druhé polovině listopadu zde bude přesunuto až 20 pracovníků, tak aby zvládali případné výpovědi, které předpokládáme od 18. listopadu. S tím, že maximálním způsobem se urychlí vyplácení podpor v nezaměstnanosti," oznámil ministr práce a sociálních věcí.

"Současně posíláme zvláštní tým odborníků na dávkové systémy, který poskytne metodickou a organizační pomoc městskému úřadu," dodal Nečas.

Ministr práce chce také vyhodnotit platnou legislativu a zvážit případné změny. Odbory si stěžovaly hlavně na zákon o ochraně zaměstnavatele, který prý dostatečně nepředchází situacím, do jaké se dostali lidé v uzavřených sklárnách.

Odboráři jsou s výsledkem schůzky poměrně spokojeni. Podle nich dostanou postižení lidé peníze už na začátku prosince, což je urychlení výplat až o měsíc. Odbory ke státní pomoci přidají ještě peníze ze sbírky, kterou organizují. Zatím vybraly půl milionu korun.

Na 1100 sklářů z podniku Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou nedostalo zářijové výplaty a očekávat je nemohou ani za říjen. Světelští radní peněžní pomoc města sklářům odmítli.

Bez zářijových výplat zůstali i zaměstnanci poděbradských Skláren Bohemia. Tamní zastupitelé pro ně už schválili bezúročné půjčky, o jejich konečné podobě se ale má ještě jednat.

Marika Táborská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme