Ministr představil brožuru o platbách u lékaře

Návštěvy lékaře se od Nového roku prodraží. Poplatky za vyšetření a za recept jsou jednou ze změn, které se spustí od prvního ledna. Zorientovat se ve všech novinkách pomůže lidem příručka, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Julínek

T. Julínek | Zdroj: ČTK

Pacientům má především vysvětlit, za co a komu budou nově platit poplatky a kde se na ně naopak vztahuje výjimka. Od Nového roku si lékaři budou za vyšetření účtovat 30 korun, stejně jako recept. Den v nemocnici bude stát 60 a pohotovost 90 korun. Za návštěvu lékaře doma se bude platit stejně jako za vyšetření v ordinaci, tedy 30 korun.

Chronicky nemocné ovšem bude chránit roční pětitisícový limit, připomněl ministr Tomáš Julínek: "I v této brožuře se pacienti dozvědí, jak s tímto limitem mají pracovat, co znamená, jaká je to pro ně výhoda a co bude dál s údaji, které vzniknou díky administraci limitů, se kterou pak budou dál pracovat zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví. Jedná se o údaje o spoluúčasti, které potom mohou dovolit nastavit systém lépe, než dnes."

Po dosažení pětitisícové hranice budou pacienti i nadále muset poplatky hradit, ale zdravotní pojišťovna jim peníze nad limit zase vrátí. Vyúčtovávat se bude každé tři měsíce. Do limitu se nepočítají poplatky za pobyt v nemocnici a za pohotovost a doplatky na některé léky, například vakcíny nebo přípravky použité zubním lékařem přímo při vyšetření.

Sdružení na ochranu pacientů: Platby ohrozí prevenci

Zavedení poplatků do zdravotnictví víc peněz nepřinese. Tvrdí to předsedkyně Sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková. Systém se podle ní naopak prodraží, protože nemocní ze sociálně slabších vrstev budou návštěvu lékaře oddalovat a jejich péče pak může být nákladnější.

"Zásadně zůstáváme proti poplatkům pacientů. Doufáme, že se Ústavní soud bude odpovědně zabývat návrhem poslanců na přezkoumání ústavnosti těchto poplatků, protože Ústavní listina základních práv a svobod hovoří o bezplatnosti zdravotní péče u nás. Takže se domníváme, že není možné bezplatnost zcela vyrušit zdravotním zákonem," poznamenala Bošková.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme